KreuArt

Saimir Pirgu drithëron publikun londinez me rijetësimin e personazhit kryesor të kryeveprës ‘La Boheme’!

Saimir Pirgu drithëron publikun londinez me rijetësimin e personazhit

Një interpretim siç vetëm ai di të bëjë, duke dëshmuar për të disatën herë se Rodolfo në veprën e famshme të Puçinit ‘La Boheme’ mund të rijetësohet vetëm nga tenori Saimir Pirgu.  Opera e pasionit, miqësisë dhe zemërthyerjes  është sjellë në jetë në prodhimin e gjallë dhe ndjellës të Richard Jones prej datës 24 janar në teatrin prestigjoz të muzikës klasike ‘Royal Opera House’ në Londër. Një premierë që do të mbahet për më shumë se dy javë e ka sjellë tenorin shqiptar të gdhendur kryekëput si personazhi kryesor i romanit të Henri Murger nga ku ështe frymëzuar edhe Puçini për të vënë në skenë këtë kryevepër botërore.

Saimir Pirgu drithëron publikun londinez me rijetësimin e personazhit

Kimia e shkëlqyeshme i detyrohej shumë aktorëve të natës së parë të çeljes së kësaj premiere. Saimir Pirgu ishte një Rodolfo i shkëlqyer. Vokalisht plot fuqi dhe pasion, Pirgu është i mbërthyer në momentet e tij të qeta, por kur duhet të japë nota të plota në gjoks, ato vijnë në hapësirë aq fuqishëm sa të krijojnë vetiu mornica në trup.  Ruzan Mantashyan ka një zë ideal për Mimin, heroinën e kësaj opere. Mimi është një personalitet i bukur, por jo imponues dhe legato e mëndafshtë e Mantashyan rrjedh po aq bukur sa një patinator në akull.

Saimir Pirgu drithëron publikun londinez me rijetësimin e personazhit

Kritika londineze e ka vlerësuar Pirgun një Rodolfo të shkëlqyër, me një vokal plot fuqi dhe pasion duke krijuar tek publiku në sallë përjetimet e gjalla të të riut francez që lufton mes dhimbjes për humbjen e të dashurës Mimit të tij të pafat dhe pamundësinë për ta ndihmuar. Bohème jeton dhe vdes me kiminë skenike dhe këtu secili prej grupeve shkëlqen nga gjallëria. Mimi dhe Rodolfo jetuan dhe dashuruan njëri tketrin në tehun e thikës mes gëzimit dhe tragjedisë.

Saimir Pirgu drithëron publikun londinez me rijetësimin e personazhit

Aktualisht ‘La Boheme’ është një nga operat më të pëlqyera në mbarë botën dhe opera më e interpretuar në ‘Royal Opera House’.

Sinopsi i La Boheme

Kur Rodolfo, një poet pa para, takon Mimì, një rrobaqepëse, ata bien menjëherë në dashuri. Por lumturia e tyre kërcënohet kur Rodolfo mëson se Mimi është i sëmurë rëndë. Rodolfo është i vetëdijshëm me dhimbje se nuk mund të përballojë ilaçet dhe kujdesin që i duhen Mimit, dhe kështu ndahet prej saj. Ndërsa sëmundja e saj po pushton, Mimi kthehet në gardhin e Rodolfos. Ata janë ribashkuar me gëzim - por, pavarësisht kujdesit të Rodolfos dhe miqve të tij, Mimi vdes.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF