KreuBusull

12 tradita të Vitit të Ri nga e gjithë bota

12 tradita të Vitit të Ri nga e gjithë bota
Njerëzit anembanë botës çdo datë 31 dhjetor mblidhen për të festuar Vitin e Ri, ndërsa i thonë lamtumirë atij të vjetrit.

Festat dhe fishekzjarret janë të zakonshme teksa ora numëron deri në mesnatë, por në mbarë botën ka edhe shumë mënyra të tjera tradicionale për të pritur Vitin e Ri.

12 fruta sferike në Flipine

Në natën e Vitit të Ri, familjet në Filipine sigurojnë që të shërbejnë 12 fruta sferike, të cilët besohet se përfaqësojnë prosperitet sepse janë të rrumbullakëta, si monedha. Sa i përket numrit me fat, çdo frut përfaqëson një muaj të vitit. Frutat zakonisht zënë vendin qendror në tryezë gjatë vaktit të mesnatës.

Rënia e 108 kambanave në Japoni

Në mesnatën e 31 dhjetorit, 108 kambana bien në të gjithë Japoninë. Praktika quhet Joya-no-Kane dhe kambanat bien nga budistët. Numri i zileve përfaqëson atë që njihet në Budizëm si "dëshirat tokësore".

Përplasja e tenxhereve dhe tiganëve në Irlandë

Ndërsa ora shënon mesnatën në mbarë botën, shumë njerëz dalin në rrugë për të festuar Vitin e Ri duke goditur tenxheret dhe tiganët. Tradita zbatohet në të gjithë botën, nga Britania e Madhe në Australi, megjithëse besohet gjerësisht se tradita e ka origjinën në Irlandë. Thuhet se veprimi largon shpirtrat e këqij dhe negativitetin, duke hapur rrugën për një vit të lumtur dhe pozitiv përpara.

Calennig, Uells

Nga agimi deri rreth mesditës së Vitit të Ri, fëmijët shkojnë derë më derë duke kënduar ose recituar vjersha, ata shpërblehen me monedha ose ëmbëlsira. Fjala calennig i referohet një mollë ose portokalli të shtrydhur me karafil dhe fruta të thata. Këto do të mbaheshin nga fëmijët si një simbol i fatit të mirë.

Duke i vënë zjarrin dëshirave, Rusi

Sipas një tradite të nisur nga Rusia, disa familje shkruajnë urimet e tyre për Vitin e Ri në copëza letre, më pas i djegin dhe i vendosin në gotën e pijes. Më pas është zakon të pihet hiri ndërsa ora bie në tingullin e saj të dymbëdhjetë. Ky zakon është gjithashtu i zakonshëm në Armeni.

Tortë Vasilopita, Qipro

Në Qipro, Viti i Ri festohet me tortë. Në fenë ortodokse greke, 1 janari është dita e emrit të Shën Vasilit, ose Ayios Vasilios, i cili është shenjtori i lidhur me Atin e Krishtlindjeve. Dhe kështu, ditën e parë të vitit, shërbehet një tortë e emërtuar për nder të tij, “vasilopita”.

Prerja e mollëve, Republika Çeke

Me afrimin e Vitit të Ri, njerëzit në Republikën Çeke tradicionalisht presin një mollë në dy pjesë, në mënyrë që të parashikojnë se si mund të duket viti i ardhshëm. Nëse pjesa e mesit është e rrethuar nga forma e një ylli, ju do të keni një vit të mirë dhe me fat përpara. Nëse është në formën e një kryqi, atëherë simbolizon kohë të vështira.

Kërcim me karrige, Danimarkë

Ndërsa ora shënon mesnatën në Danimarkë, është traditë të qëndroni në një karrige dhe më pas të hidheni poshtë në dysheme. Duke kaluar momentet e fundit të vitit me këmbët nga toka, danezët besojnë se mund të hidheni në Vitin e Ri të freskët, duke lënë çdo negativitet dhe atmosferë të keqe në vitin që sapo ka kaluar.

Ngrënia e 12 rrushit, Spanjë

Një minutë para mesnatës në natën e Vitit të Ri, njerëzit në Spanjë tradicionalisht hanë 12 rrush. Ky zakon mendohet të sjellë fat të mirë për vitin e ardhshëm, si dhe të largojë çdo shpirt të këqij që mund të përgjojë. Ngrënia e rrushit për Vitin e Ri është gjithashtu një vend i zakonshëm në Amerikën Latine dhe Indonezi.

Kërcim në valë, Brazil

Nëse i drejtoheni vijës bregdetare në një nga plazhet e shumta të bukura të Brazilit, duke numëruar mbrapsht deri në mesnatë në natën e Vitit të Ri, me siguri do të shihni shumë njerëz që ecin, duke u përgatitur për të hyrë në Vitin e Ri me zakonin e kërcimit mbi shtatë dallgë – një për çdo ditë të javës. Duke bërë këtë, brazilianët i bëjnë nder Yemoja, perëndeshës së detit, me shpresën për të hyrë në librat e saj të mirë për vitin e ardhshëm.

Duke mbajtur një valixhe bosh, në Amerikën Latine

Mendohet se ky akt është i mjaftueshëm për të siguruar që viti i ardhshëm do të jetë i mbushur me udhëtime dhe aventura. Njerëzit gjithashtu kanë marrë pjesë në gara me valixhet e zbrazëta, në një përpjekje për të shpejtuar gjërat.

Një puthje mesnate, Gjermani

Rrjedh nga folklori gjerman, është traditë që njerëzit në pjesën më të madhe të botës perëndimore të ndajnë një puthje në mesnatë. Zakoni ka ekzistuar që nga shekulli i 4-të dhe mendohet se puthja do t'ju sjellë fat të mirë si juve, ashtu edhe të dashurve tuaj për vitin e ardhshëm.

Tags:

viti i ri

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF