KreuBusull

Jeni vazhdimisht të lodhur? Zbuloni gabimet që ju "thithin" energjinë, ja si t'i përmirësoni

Jeni vazhdimisht të lodhur? Zbuloni gabimet që ju "thithin"
Ritmi i shpejtë i jetës së përditshme, përpjekja për përsosmëri dhe vënia e nevojave të të tjerëve para tuajave ose mosvendosja e kufijve të dallueshëm ju shteron më shumë energji sesa mund ta kuptoni, gjë që mund të çojë në dëmtim të shëndetit tuaj.

Nivelet e energjisë ndryshojnë nga personi në person dhe nga dita në ditë  por nëse jeni duke përjetuar një ndjenjë të vazhdueshme të lodhjes dhe lodhjes, kjo nuk është normale dhe nuk është diçka me të cilën duhet të vazhdoni të merreni.

Kur ndihemi të lodhur fizikisht ose mendërisht, ne automatikisht supozojmë se kjo është për shkak se nuk po flemë mjaftueshëm dhe kjo është e vërtetë për shumë njerëz.

Por ka faktorë të tjerë, ndoshta më pak të dukshëm, që gjithashtu mund të sabotojnë nivelet tona të energjisë në mënyra që ne as nuk i kuptojmë.

Nuk keni gjumë cilësor

Cilësia e gjumit tuaj është po aq e rëndësishme, nëse jo më e rëndësishme se numri i orëve që flini. Kjo është arsyeja pse shumë herë shtatë deri në tetë orë gjumë nuk mjaftojnë që trupi të pushojë siç duhet.

Një gjumë i mirë konsiderohet ai që është i pandërprerë dhe ka kaluar disa herë nëpër faza të ndryshme dhe të rëndësishme të gjumit. Mungesa e gjumit me cilësi të mirë dëmton sistemin imunitar, ndikon në stres dhe humor, e bën të vështirë rregullimin e emocioneve ose performancën e mirë në punë.

Në veçanti, gjumi i thellë ose gjumi me valë të ngadalta (i quajtur edhe gjumi jo-REM) mendohet se luan një rol veçanërisht të rëndësishëm në rikuperimin dhe nivelet e energjisë, sipas Harvard Health. Gjatë kësaj faze kritike të gjumit, pjesa më e madhe e së cilës ndodh gjatë gjysmës së parë të natës, është kur sistemi imunitar aktivizohet dhe ndodh rritja e indeve dhe riparimi i muskujve.

Për të siguruar integritetin e gjumit, sigurohuni që të pushoni shtatë deri në tetë orë, të mbani një orar të qëndrueshëm të gjumit dhe zgjimit dhe të zvogëloni ndriçimin dhe ekspozimin ndaj dritës blu para gjumit.

Ju nuk keni një dietë të ekuilibruar

Mungesa e lëndëve ushqyese thelbësore mund të ndikojë në nivelet tuaja të energjisë. Kur trupi nuk ka depo të komponentëve që shpërbëhen për të prodhuar energji, si karbohidratet, proteinat dhe yndyrnat, atëherë mund të ndiheni më të lodhur. Pra, sigurohuni që të hani mjaftueshëm ushqime me makronutrientët thelbësorë, të tilla si perimet, burimet e ligët të proteinave (proteina bimore dhe shtazore), drithëra dhe yndyrna të shëndetshme.

Hani një drekë të rëndë

Një drekë më e rëndë mund të çojë në një rënie të energjisë pasdite ose një “komë ushqimore” letargjike më vonë gjatë ditës. Kjo për shkak se konsumimi i sasive të mëdha bën që sheqeri në gjak të rritet shpejt dhe të bjerë menjëherë pas kësaj, duke çuar në ndjenjën e përgjumjes.

Ushqimet fajtore përfshijnë ushqime të skuqura, ushqime të yndyrshme dhe ushqime me fibra të ulëta. Pra, sigurohuni që të ketë një ekuilibër në frekuencën, por edhe në madhësinë dhe përmbajtjen e vakteve

Nuk po hidratoni mjaftueshëm

Uji është përgjegjës për transportimin e lëndëve ushqyese në qeliza, por edhe për pastrimin e trupit nga mbeturinat. Kur nuk pini mjaftueshëm ujë dhe dehidratoheni, trupi i njeh shenjat dhe “përgjigjet” me simptoma, të tilla si ndjenja e lodhjes.

Nuk po pushoni siç duhet

Edhe pse gjumi konsiderohet i nevojshëm për të pushuar, shpesh nuk është metoda që trupi ka nevojë për të rinovuar veten. Koncepti i pushimit ndahet në shtatë lloje të ndryshme: pushim social, shqisor, krijues, shpirtëror, fizik, mendor dhe emocional. Ajo që ju nevojitet për të rimbushur bateritë tuaja mund të jetë shkurtimi i rrjeteve sociale ose një pasdite e kujdesit për veten.

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF