KreuBusull

Papa Françesku fotografohet me plisin shqiptar në duar!

Papa Françesku fotografohet me plisin shqiptar në duar!

Së fundmi  dhe krejt papritur është parë se Papa Françesku tani ka një Plis shqiptar, një kapele tradicionale në formë koni me rëndësi kulturore dhe historike. Fotoja që kap këtë moment unik u shpërnda nga kryeministri shqiptar Edi Rama, i cili e cilësoi atë si "Fotoja e ditës", ndërsa shumë komentues e cilësuan si "Fotoja e vitit". Rrethanat misterioze rreth asaj se si plisi përfundoi në duart e Papa Françeskut kanë ndezur kuriozitet dhe intriga.

Plis simbolik:

Plisi, i njohur për formën e tij të veçantë konike, ka një rëndësi kulturore në Shqipëri. Pamja e saj, e stolisur me një shqiponjë dykrenare, simbolizon trashëgiminë dhe identitetin e kombit. Shqiponja dykrenore është një simbol i spikatur në kulturën shqiptare, që përfaqëson unitet dhe forcë.

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF