KreuBusull

Tragjedi në futbollin shqiptar! Ndërron jetë golashënuesi më i mirë i Egnatias

Tragjedi në futbollin shqiptar! Ndërron jetë golashënuesi
Tragjedia në fushën e lojës në futboll prek edhe Shqipërinë. Sulmuesi i Egnatias së Rrogozhinës, Raphael Dwamena 28 vjeç, nga Gana, ka humbur jetën gjatë ndeshjes kundër Partizanit në javën e 13 të Abissnet Superiore pas një ataku kardiak.

28-vjeçari ganez krijoi panik tek të gjithë lojtarët dhe të pranishmit në stadiumin “Egnatia Arena”, teksa u nis menjëherë drejt spitalit me ambulancë, por për fat të keq  nuk mbijetoi. Afrikani ka patur më parë probleme në zemër, ndërkohë që një rast i ngjashëm i ka ndodhur edhe kur luante në Austri.

Tragjedi në futbollin shqiptar! Ndërron jetë golashënuesi
Mësohet se Dwamena ka qenë me defribilator në zemër dhe më herët doktorët i kishin këshilluar të lërë futbollin. Ai ishte diagnostikuar me një sëmundje në zemër vite më parë. Pavarësisht problemeve shëndetësore, futbollisti ganez nuk ishte shkëputur nga fusha e blertë.

Tragjedi në futbollin shqiptar! Ndërron jetë golashënuesi
Ngjarja ka tronditur mbarë opinionin sportiv në vend.

Sfida mes Egnatia dhe Partizanit është ndërprerë përfundimisht, me lojtarët që iu drejtuan dhomave të zhveshjes.

Tragjedi në futbollin shqiptar! Ndërron jetë golashënuesi

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF