KreuCelebrity

Ditë jo të mira për Chiara Ferragnin! Pas panetoneve, del skandali me vezët e Pashkëve!

 Ditë jo të mira për Chiara Ferragnin! Pas panetoneve, del

Chiara Ferragni dhe Balocco janë gjobitur për mashtrimin e klientëve mbi donacione bamirëse të lidhura me shitjen e një ëmbëlsire Krishtlindjesh. Kompanitë e drejtuara nga influencuesja italiane e modës duhet të paguajnë një gjobë prej 1.075 milionë euro, ndërkohë prodhuesi i ëmbëlsirave Balocco me 420 000 euro.

Dënimet rrjedhin nga një hetim që rregullatori njoftoi në qershor, lidhur me një pandoro Balocco të markës Ferragni, një ëmbëlsirë e ngjashme me panetone,  e shitur në Itali në fund të vitit të kaluar, me mbi 9 euro secila.

Lidhur me këtë ka reaguar vetë Chiara me anë të një postimi të gjatë në rrjetin e saj social Instagram, ku kërkon falje që ka lidhur aktivitetin tregtar me atë të bamirësisë dhe nuk është treguar vigjilente ndaj veprimeve të mëtejshme. Ajo thekson se do të dhurojë 1 milion euro për Regina Margherita dhe do të bëjë vazhdimisht përditësime mbi përdorimin e shumës.

Ditë jo të mira për Chiara Ferragnin! Pas panetoneve, del

Por mesa duket telashet nuk mbarojnë me kaq pë blogeren e njohur, gazetarja italiane, Selva Lucarelli ka denoncuar një tjetër rast. Në vitin 2021 Chiara krijoi për shitje dhe reklamoi vezën e Pashkës, fitimet e të cilës do të shkonin për bamirësi por paratë kanë shkuar në xhepin e Chiara Ferragni.

Ditë jo të mira për Chiara Ferragnin! Pas panetoneve, del

“Sot në Il Fatto kam shkruar se si promovimi i vezëve të Pashkëve të bamirësisë së Chiara Ferragni me Dolci Preziosi në 2021 dhe 2022 ndoqi të njëjtin model, më shumë sesa ishte një gabim komunikimi. Ajo mori tarifa prej 500 dhe 700,000 euro dhe Dolci Precious dhuroi 12 dhe 24,000 euro. Ferragni promovoi vezët duke thënë se ajo dhe Sëeets Precious mbështetën Fëmijët e Zanave (organizatë jofitimprurëre, për fëmijët me autizëm dhe aftësi ndryshe), por në fakt ishte një reklamë tregtare fitimprurëse.

Do të shtoja se pas disa telefonatave për t’u thelluar në temën e vezëve, postimet e vjetra që promovonin vezët e Pashkëve në faqen e Ferragni-t në Instagram u zhdukën shpejt. Disa nga këto postime unë dhe njerëz të tjerë për fat i kishim ruajtur një ditë më parë. E kam shumë të vështirë të shoh me mirëbesim pas heqjes së postimeve me vezët. Ideja që ata po përpiqen të pastrojnë imazhin e tyre duke përdorur bamirësinë më tmerron edhe një herë. Paraja blen gjithçka, por nuk lan gjithçka”, ka deklaruar gazetarja.

 

 

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF