KreuCelebrity

FOTO/ Del në shitje shtëpia e legjendës Freddie Mercury!

FOTO/ Del në shitje shtëpia e legjendës Freddie Mercury!

Ish-shtëpia e legjendës së muzikës Freddie Mercury ka dalë në shitje për 30 milionë paund. E ndërtuar në stilin neo-gjeorgjian në vitin 1907, shtëpia përfshin një dhomë ngrënie, një dhomë zhveshjeje, një bar, bibliotekë dhe një kopsht të stilit japonez.

FOTO/ Del në shitje shtëpia e legjendës Freddie Mercury!

Mercury e bleu shtëpinë në vitin 1980. Duke bashkëpunuar me arkitektin dhe projektuesin e brendshëm të specializuar Robin Moore Ede, Mercury rinovoi shtëpinë gjatë dekadës së ardhshme, duke përdorur materialet më të mira dhe për të krijuar dizajnin sipas shijeve të tij personale. 

Pas vdekjes së tij në 1991, në moshën 45-vjeçare, nga komplikimet e lidhura me SIDA-n, Mercury ia la shtëpinë shoqes së tij më të mirë Mary Austin.

FOTO/ Del në shitje shtëpia e legjendës Freddie Mercury!

Ajo do të vazhdonte të jetonte atje për 30 vjet. Vitin e kaluar, Austin shiti 1500 artikuj nga shtëpia e tij gjatë një ankandi gjashtëditor në Sotheby's, me një pjesë të parave të mbledhura për Mercury Phoenix Trust, një organizatë bamirëse e themeluar nga anëtarët e mbijetuar të Queen për të financuar iniciativat globale për HIV/Aids, dhe Fondacioni Elton John Aids.

 

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF