KreuCelebrity

Inteligjenca Artificiale po shkatërron imazhin e grave, The Independent: Situata po përkeqësohet!

Inteligjenca Artificiale po shkatërron imazhin e grave, The Independent:

Presioni mbi grate per te qene sa me perfekte sa vjen e shtohet e tani, vec kirurgjise estetike, nje rol ne rritje po luan ne kete drejtim edhe AI. Modelet dixhitale, joreale të inteligjencës artificiale Barbie po bëhen gjithnjë e më të zakonshme, gjë që për më shumë është një rast për analiza dhe kritika të përfaqësimit stereotip të grave në një sferë tjetër. Olivia Peter, një gazetare e specializuar në tema të tilla si marrëdhëniet ndërpersonale, moda, kultura pop dhe dhuna ndaj grave, së fundi shkroi për britaniken “Independent” për gratë me AI, fytyrat dhe trupat e të cilave janë aq të përsosura sa nuk mund të ishin reale, por megjithatë arrijnë të “lekundin” besimin e ksaj gjinie.

“A nuk janë mjaft joreale standardet e bukurisë së mediave sociale tashmë?” Merrni parasysh të gjithë filtrat e redaktimit që historikisht janë kritikuar për promovimin e kirurgjisë plastike, për shembull, dhe modifikimin e pakufizuar që bëhet në Instagram për të ndryshuar fytyrat dhe trupat e njerëzve. Tani ne duhet të luftojmë me bukurinë plotësisht të prodhuar”, thotë Peter. Kjo pavaresisht faktit qe e thekson se gruaja e përsosur në internet nuk është e vërtetë, edhe pse efektet e fuqishme e bëjnë të duket si e tillë. Me atë rast, ajo përmendi fillimisht Aitana Lopez, një influencuese e mediave sociale e krijuar nga AI me më shumë se 215,000 ndjekës në Instagram.Fit Aitana, siç quhet ajo, poston përmbajtje të stilit të jetesës duke filluar nga fotot e saj me të brendshme të Victoria’s Secret deri tek xhirimet e rastësishme në shtëpi.

Inteligjenca Artificiale po shkatërron imazhin e grave, The Independent:

Krijuesi i saj është kompania spanjolle “The Clueless” dhe qëllimi fillestar pas kësaj shpikjeje ishte të maksimizonte potencialin e fitimit dhe të reduktonte llojin e humbjes së kohës që ndodh me ndikuesit e jetës reale. “Ne e bëmë atë që të mund të fitonim më shumë para dhe të mos varemi nga njerëzit e tjerë që kanë ego, që kanë obsesione ose që thjesht duan të bëjnë shumë para duke pozuar”, tha themeluesi i agjencisë Ruben Cruz, duke vënë në dukje se Lopez tashmë i sjell të ardhurat e kompanisë mbi 10,000 dollarë në muaj. Lopez, megjithatë, nuk është influencerja e pare qe  AI nxorri në skenë. Ndër më të spikaturat është Lil Miquela, e cila ka lindur në vitin 2016 dhe sot numëron 2.7 milionë ndjekës në Instagram, si dhe Shudu Gram, një modele dixhitale i bazuar në kukullën afrikane Princesha Barbie.

Inteligjenca Artificiale po shkatërron imazhin e grave, The Independent:

 

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF