KreuCelebrity

Ndahet nga jeta ikona e modës Iris Apfel, në moshën 102-vjeçare!

Ndahet nga jeta ikona e modës Iris Apfel, në moshën

Ikona e modës Iris Apfel për më shumë se një shekull vëzhgoi botën me besimin e një gruaje që refuzoi rregullat dhe vendosi stilin e saj për të gjithë. Apfel ka ndërruar jetë të premten në moshën 102-vjeçare, në shtëpinë e saj në Palm Beach, Florida. Lajmi u bë i ditur për New York Times nga Stu Loeser, një zëdhënës i pasurisë së saj.

Ndahet nga jeta ikona e modës Iris Apfel, në moshën

Dizajnerja e njohur i donte aksesorët, xhazin, punën dhe shfrytëzoi çdo mundësi që i dilte, nga ekspozitat prestigjioze të artit deri te kopertinat e revistave, një linjë kozmetike, një dokumentar, një kontratë modelimi dhe një kukull Barbie të bëra sipas imazhit të saj.

E lindur Iris Barrel në Queens, Nju-Jork, në vitin 1921, ajo ishte fëmija i vetëm i prindërve hebrenj Samuel dhe Sadye Barrel.

Ndahet nga jeta ikona e modës Iris Apfel, në moshën
Ajo e përshkroi veten si një blerëse e rripave të zinj, e cila e bëri blerjen e saj të parë në moshën 11-vjeçare, kur nëna e saj i dha 25 dollarë për të blerë një fustan për Pashkë. Kushtoi 12,95 dollarë. Këpucët dhe një kapele kushtuan rreth 8 dollarë të tjera. Udhëtimi me tren atje dhe mbrapa vetëm dy nikel, ose 10 cent.

Apfel ishte një stiliste e famshme interieri për dekada, dhe stili i saj i famshëm personal i dha asaj një kontratë të madhe modelimi në moshën 97-vjeçare.

Apfel nuk doli kurrë në pension, ajo dikur e quajti daljen në pension “një fat më të keq se vdekja”.

 

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF