KreuCelebrity

U kritikua për pamjen; Amy Schumer diagnostikohet me sëmundjen e rrallë!

U kritikua për pamjen; Amy Schumer diagnostikohet me sëmundjen e

Amy Schumer ka qenë në edicionin e radhës të “News Not Noise” të Jessica Yellin dhe ka zbuluar se është diagnostikuar me sindromën Cushing, e cila shkaktohet nga një sasi e tepërt e kortizolit të hormonit të stresit në trup. Shtimi në peshë dhe presioni i lartë i gjakut janë ndër simptomat, të cilat mund të jenë fatale nëse nuk trajtohen.

Në fillim të këtij muaji, Schumer ishte në krye të lajmeve pasi fansat vërejtën pamjen e saj të ndryshuar gjatë promovimit për serialin e saj Hulu “Life & Beth”. “Kanë qenë disa javë jo të mira për mua dhe familjen time”, u shpreh ajo. “Përveç frikës për shëndetin tim, më duhej të isha edhe në kamera duke lexuar komentet në internet. Por faleminderit Zotit për këtë. Sepse kështu kuptova se diçka nuk shkonte".

U kritikua për pamjen; Amy Schumer diagnostikohet me sëmundjen e

“Kështu që zbulova se kam llojin e Cushing-ut që do të largohet vetë, ishte lajmi më i madh që mund të imagjinohej”, shtoi Schumer. Sindroma Cushing më së shpeshti prek të rriturit, zakonisht të moshës 30 deri në 50 vjeç. Trajtimet ndryshojnë në varësi të asaj që e shkakton një pacient të përjetojë sindromën, sipas Mayo Clinc.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë, vetëm 40 deri në 70 njerëz në çdo një milion njerëz kanë Cushing, duke e bërë këtë sindromë jashtëzakonisht të rrallë.

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF