KreuStil Jetese

4 vitaminat që duhet të merrni patjetër në vjeshtë!

Ka nisur stina e virozave, gripit e të ftohtit dhe bashkë me të edhe kujdesi i shtuar për të mbrojtur organizmin. Dy vitet e fundit ka qenë veçanërisht e rëndësishme të keni një sistem imuniat sa më të shëndetshëm e të fortë, për të përballuar viruset e bakteret.

4 vitaminat që duhet të merrni patjetër në vjeshtë!

Ekspertët vënë theksin si gjithnjë te vitaminat, ushqyerja e shëndetshme madje edhe suplementet në raste të caktuara.

Më poshtë do të gjeni 3 nga vitaminat që ju duhen patjetër për të qenë në formë këtë vjeshtë.

4 vitaminat që duhet të merrni patjetër në vjeshtë!

Vitamina A

Vitamina A ose retinoli është një ushqyes dhe antioksidant shumë i rëndësishëm për mbarëvajtjen e shëndetit dhe të gjithë organizmit. Ndihmon në shëndetin e syve dhe forcon sistemin imunitar në mënyrë që të luftojë sëmundjet e viruset. Këtë vitaminë përveçse në formën e suplementeve mund ta merrni edhe nëpërmjet ushqimeve të stinës. Në këtë periudhë mund të konsumoni më shumë patate të ëmbla, lakra, karota ose mishi i kuq.

Vitamina C

Ndoshta një nga suplementët më të njohur përsa i përket forcimit të organizmit. Kjo vitaminë vepron si antioksidant, Lufton radikalet e lira, pra qelizat e këqija që shkaktojnë sëmundje të ndryshme kronike. Pra konsumoni shumë portokallë, brokoli, kivi, spinaq dhe çdo barishte jeshile si lakrat apo pazitë.

Vitamina D

Vitamina D e furnizon trupin me qeliza të bardha të cilat ndryshe mund ti quajmë edhe qelizat e imunitetit të fortë. Mjaftojnë vetëm 10-15 minuta në diell në mënyrë që trupi të fillojë prodhimin e vitaminës D. Në këtë mënyrë do të mund të keni një sistem imunitar të fortë e të mbrojtur.

Vitamina K

Kjo vitaminë luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e kockave të shëndetshme dhe kundër bllokimit të enëve të gjakut. Në këtë mënyrë i gjithë organizmi do të punojë më mirë e ju do të ndiheni më të shëndetshëm. Vitaminën K e gjeni tek lakra, gjethet e panxharit, lakrat e brukselit apo brokoli.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF