KreuStil Jetese

5 ushqime që duken të mira, por në fakt janë të dëmshme për shëndetin tuaj!

5 ushqime që duken të mira, por në fakt janë të

Sipas studimeve të fundit disa ushqime ose pije që në dukje janë të shëndetshme, në fakt dëmtojnë shëndetin tonë.

5 ushqime që duken të mira, por në fakt janë të

Më poshtë do të gjeni pesë ushqime që në përgjithësi duken të shëndetshme, por nuk janë.

Lëngje dhe smoothies për supermarket

Te fëmijët, rrit rrezikun e zhvillimit të kaviteteve. Te të rriturit, rrit rrezikun e obezitetit dhe diabetit të tipit 2.

Bar proteinash

Bare proteinash që theksojnë proteina të larta, këto, sheqer të ulët etj., përmbajnë dhjetëra përbërës. Shumë prej tyre janë ëmbëlsues dhe emulsifikues artificialë që dihet se janë të dëmshëm për mikroorganizmat ose shëndetin.

Drithërat e mëngjesit

Ju ndoshta keni parë terma si ‘i pasur me vitaminë D’, ‘me bazë drithërat’, ‘me bazë bimore’ dhe ‘përmban hekur’. Megjithatë, shumica e drithërave janë ultra të përpunuara dhe përmbajnë shumë sheqer dhe ëmbëlsues. Vlera ushqyese është gjithashtu e ulët, ndaj nuk është një mëngjes i mirë për të nisur ditën.

Ëmbëlsira dhe bukë të supermarketit

Ato shpesh ngrihen për disa javë dhe më pas piqen atë mëngjes. Përmbajnë deri në 30 lloje përbërësish që nuk janë të mirë për shëndetin tuaj, duke përfshirë konservues, emulsifikues, sheqer, niseshte dhe ngjyra artificiale. Për të bërë pasta dhe bukë të vërtetë, gjithçka që ju nevojitet është miell, ujë, maja ose brumë kosi, kripë dhe pak gjalpë.

Ushqime për fëmijë

Këto produkte janë të rrezikshme. Kjo për shkak se ato janë të paketuara me terma marketingu si ‘të ndihmon të hash vetë’, ‘përmban copa të vërteta frutash’ dhe ‘finger food’. Çuditërisht, grupmosha me konsumin më të lartë të këtyre llojeve të ushqimeve ultra të përpunuara janë foshnjat dhe fëmijët e vegjël nën 2 vjeç. 

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF