KreuStil Jetese

Dasma tragjedi në Irak, dhëndri i mbijetuar: “Ne kemi vdekur brenda”

Dasma tragjedi në Irak, dhëndri i mbijetuar: “Ne kemi vdekur


Në një intervistë ekskluzive për Sky News, nusja dhe dhëndri përshkruan tmerrin e skenës pasi të ftuarit e dasmës ishin bllokuar brenda ndërtesës që digjej.

Nusja dhe dhëndri nga dasma në Irak ku një ferr vrau mbi 100 njerëz thonë se ndihen "të vdekur brenda".

Ajo që supozohej të ishte një nga ditët më të lumtura të jetës së tyre, u kthye në një mbrëmje tmerri për dhëndrin Revan dhe nusen Haneen.

Të dy nusja dhe dhëndri humbën anëtarët e familjes pasi një zjarr shpërtheu brenda sallës së dasmave në provincën Nineveh në Irakun verior.

Në një intervistë për Sky News, Revan thotë se Haneen nuk është në gjendje të flasë pasi ka humbur dhjetë anëtarë të familjes, përfshirë nënën dhe vëllain e saj. Babai i saj mbetet në gjendje kritike.

“Është e vërtetë që ne jemi të gjallë këtu përballë jush. Por brenda ne jemi të vdekur. Ne jemi të mpirë. Jemi të vdekur brenda”, tha ai.

Vetë dhëndri humbi 15 anëtarë të familjes në tragjedi.

Ndërsa spekulimet fillestare ia atribuojnë zjarrin fishekzjarreve të brendshme, Revan thotë se zjarri filloi në tavan dhe beson se shkaku mund të jetë një qark i shkurtër.

“Mund të jetë një qark i shkurtër, nuk e di. Por zjarri filloi në tavan. Ne ndjemë nxehtësinë… Kur dëgjova kërcitjen, shikova në tavan,” tha ai për Sky News.

“Pastaj tavani, i cili ishte i gjithi najloni, filloi të shkrihej. U deshën vetëm sekonda”, shtoi ai.

Sipas Revan, kishte vetëm një zjarrfikës në vend, i cili nuk funksionoi.

Në kaosin që pasoi pasi dasma vuri re zjarrin, Revan ndihmoi nusen e tij të arratisej, e cila nuk ishte në gjendje të ecte për shkak të fustanit të nusërisë.

“E kapa gruan time dhe fillova ta tërhiqja zvarrë. Vazhdova ta tërhiqja zvarrë dhe të përpiqesha ta nxirrja nga hyrja e kuzhinës. Ndërsa njerëzit po iknin, njerëzit po e shkelnin. Këmbët e saj janë të lënduara”, tha ai.

Jeta e tyre e sapomartuar ka qenë grindje me zi, funerale dhe varrosje të njerëzve të dashur.

Çifti ka vendosur të largohet nga vendlindja e tyre pas tragjedisë.

"Kjo është ajo, ne nuk mund të jetojmë më këtu. Nuk mund të jetojmë më këtu. Dua të them, sa herë që përpiqemi të kemi pak lumturi, diçka tragjike na ndodh dhe e shkatërron lumturinë. Pra, është më mirë që ne të largohemi”, tha ai.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF