KreuStil Jetese

Çfarë frutash duhet të hani patjetër në vjeshtë?

Çfarë frutash duhet të hani patjetër në vjeshtë?

Për të mbajtur trupin kundër viruseve dhe ndryshimit të stinës, është mirë të merrni vitaminat dhe mineralet që ju duhen.

Është e rëndësishme të dini se cilat fruta duhet të hani në vjeshtë, sepse furnizimi me vitamina dhe minerale me të cilat është i pasur çdo frut mund të ndihmojë trupin të përballet me nevojat e ndryshimit të stinës dhe të luftojë virozat e stinës.

Çfarë frutash duhet të hani patjetër në vjeshtë?

Frutat e freskëta luajnë një rol kryesor, falë vitaminave të çmuara, fibrave dhe kripërave minerale që përmban.

Çfarë frutash duhet të hani në vjeshtë?

KIVI: përmban vitaminë C, me fuqi antioksiduese, e cila nxit përthithjen e hekurit dhe luan një rol të rëndësishëm në mirëqenien e lëkurës dhe sistemit imunitar.

Çfarë frutash duhet të hani patjetër në vjeshtë?

BANANIA: e pasur me vitaminë B6, kalium dhe magnez që mbështesin shëndetin e përgjithshëm të trupit.

ANANASI: i pasur me vitaminë C, me veti antioksiduese që forcojnë sistemin imunitar. Fruti përmban edhe minerale të rëndësishme si kalcium, kalium dhe hekur.

FIK: burim i shkëlqyer i kaliumit dhe vitaminave A, B dhe C.

Tags:

fruta vjeshte

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF