KreuStil Jetese

Ndiheni të lodhur? Ky lëng frutash është zgjidhja!

Ndiheni të lodhur? Ky lëng frutash është zgjidhja!

Vitamina C është e një rëndësie thelbësore për shëndetin e njeriut. Ajo funksionon si një antioksidant i fuqishëm dhe neutralizon radikalet e lira që përbëjnë pikënisjen e shumë sëmundjeve.

Vitamina C është e përfshirë në shumicën e proceseve që kryhen nga sistemi imunitar. Doza e rekomanduar ditore e vitaminës C është 90 mg në ditë, ndërsa për duhanpirësit ajo duhet të jetë 125 mg në ditë.

Nevoja e organizmit për vitaminë C plotësohet më së miri duke ngrënë ushqime, kryesisht fruta dhe perime, të pasura me të. Për shembull, një portokall mesatar plotëson 77 për qind të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës C.

Një sasi prej 160 gramë brokoli e zier lehtë plotëson 112% të dozës së rekomanduar ditore të kësaj vitamine.  Më poshtë do të gjeni një lëng frutash të larmishme që ofron 166% të dozës së rekomanduar të vitaminës C.

 

Përbërësit:
Gjysmë filxhan çaji mango

Gjysmë filxhan çaji luleshtrydhe

Gjysmë filxhan çaji me copa ananasi

Gjysmë filxhan çaji me copa bananeje

150 ml qumësht ose lëng portokalli

1 lugë gjelle fara lini të bluara

Çerek filxhan çaji manaferra

Përgatitja:
Hidhini copat e frutave në një mikser, përziejini mirë dhe ndërkohë që mikseri është në punë shtoni farat e linit dhe qumështin apo lëngun e portokallit. Lërini të përpunohen deri sa lëngu të jetë i butë, i trashë dhe pa kokrriza. Hidheni lëngun në gotë dhe sipër tij manaferra, pluhurin e farave të linit ose gjithçka tjetër që jua ka ënda.

Lëngun pijeni menjëherë për të marrë të freskëta të gjitha vlerat që kanë frutat. Ky lëng ofron 16% të dozës së rekomanduar ditore të proteinës, 32% të vitaminës A, 166% të vitaminës C, 27% të kalciumit dhe 12 për qind të hekurit.

 

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF