KreuStil Jetese

Miratuar nga mjekët: Ushqimi i duhur për të ulur yndyrën në trup dhe për të parandaluar plakjen!

Miratuar nga mjekët: Ushqimi i duhur për të ulur yndyrën

Dr. Olivier Courtin -Clarins, Drejtor i Grupit të Clarins dhe autor i Belle dans mon assiette (Belle dans mon assiette), pohon se qiqrart paskan efekte fantastike në organizëm. Ato nxisin humbjen e yndyrës dhe ndihmojnë në parandalimin e plakjes. Olivier citon gjashtë studime klinike që tregojnë se konsumimi i bishtajoreve redukton përqindjen e yndyrës në trup. “Përfshirja e bishtajoreve në dietën tuaj mund të çojë në humbje peshe pa kufizuar marrjen e kalorive”, tha ai. Në fakt, për shkak se ky ushqim është i pasur me fibra dhe proteina bimore, ju bën të ndiheni të ngopur dhe në fund ndihmon në humbjen e peshës. Thjerrëzat gjithashtu kanë një strukturë të ngjashme ushqyese me qiqrat dhe ofrojnë të njëjtat përfitime pasi janë më pak kalori.  

Fibrat dhe plakja 

Studimet tregojnw se sasia e lartë e fibrave që përmban qiqrat ndihmon në parandalimin e plakjes. “Kërkimet e kryera gjatë më shumë se 10 viteve kanë treguar se njerëzit që konsumojnë më shumë fibra mund të ngadalësojnë procesin e plakjes me rreth dy herë më shumë se ata që konsumojnë më pak”, shpjegon Olivier. 

Sistem nervor të shëndetshëm 

Farmacistja dhe nutricionistja Paula Martín Clarés foli gjithashtu për qiqrat në librin e saj “La salud de tu piel está en lo que vjen”. Ajo thekson se qiqrat janë një burim i shkëlqyer i proteinave, kalciumit, kaliumit, hekurit, fosforit, magnezit, vitaminës B6 dhe vitaminës E. Gjithashtu “ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve, gjë që redukton rrezikun e mbajtjes së lëngjeve”, tha ajo. “Është gjithashtu i mirë për uljen e niveleve të kolesterolit dhe sheqerit në gjak dhe rregullimin e sistemit të tretjes”, shtoi ai. Për më tepër, ndihmon në funksionimin e duhur të sistemit nervor. Nutricionistja Beatriz Larrea ka shprehur mendimin e saj se qiqrat janë thelbësore për të energjizuar trupin e njeriut dhe për të bërë trupin dhe mendjen të shëndetshme. 

Përfshirja e qiqrave në dietën tuaj 

Sigurisht, përfitimet e qiqrave për humbje peshe ndryshojnë shumë në varësi të mënyrës se si i gatuani dhe çfarë hani. Dr. Beatrice Larrea rekomandon ngrënien e qiqrave me drithëra për të siguruar një konsum të plotë të proteinave dhe të tetë aminoacideve thelbësore.  Dr. Olivier rekomandon që qiqrat t’i njomni në ujë për dy orë para gatimit për të reduktuar shqetësimet e zorrëve. Ai gjithashtu sugjeroi: “Nëse ju shqetëson, provoni të shtoni trumzë ose alga deti në ujë”. Trajnerja e të ushqyerit Natàlia Calvet thotë se ushqimet e konservuara që përmbajnë vetëm qiqra dhe ujë, vaj ose pak kripë dhe pa aditivë të panevojshëm mund të jenë një alternativë e mirë. Në këtë kohë, është e rëndësishme të lani mirë qiqrat dhe të kulloni lagështirën para gatimit. Këtu janë disa ide për përfshirjen e qiqrave në dietën tuaj në mënyrë të shëndetshme.

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF