KreuStil Jetese

Si të humbasësh në peshë nëpërmjet yndyrnave?

Kohët e fundit, regjimet ushqimore me përmbajtje të lartë yndyrore, po fitojnë shumë popullaritet në mesin e atletëve dhe njerëzve që merren me sport. Sipas tyre, djegia e depozitave dhjamore në trup luftohet po me yndyrë. Por, natyrshëm lind pyetja a është me të vërtetë e shëndetshme që të konsumohen sasi të larta yndyre për të humbur në peshë?

Si të humbasësh në peshë nëpërmjet yndyrnave?

Roli i yndyrës dietike në organizëm
Në shumicën e rasteve, njerëzit që duan të humbasin në peshë shmangin yndyrën me çdo kusht. Ata zgjedhin produkte me sa më pak yndyrë dhe rrinë larg gjalpit, arrorëve dhe ushqimeve të tjera me yndyrë.

Sidoqoftë, organizmi i njeriut ka nevojë për një ushqyes të tillë që të funksionojë siç duhet. Yndyrat dietike janë të domosdoshme për rritjen dhe zhvillimin e qelizave, temperaturën e trupit, energjinë, hormonet e të tjerë. Megjithatë, jo të gjitha yndyrat janë të njëjta.

Yndyrat mono-të-pangopura dhe ato polio-të-pangopura konsiderohen të shëndetshme. Yndyrat e ngopura janë mirëbërëse vetëm nëse konsumohen pa e tepruar. Yndyrat trans ose të përpunuara rrisin kolesterolin e keq, ulin atë të mirin, nxisin inflamacionin dhe bllokojnë arteriet.


Në një periudhë afatgjatë ato kontribuojnë në shfaqjen e sëmundjeve të zemrës, diabetit, ishemisë dhe sëmundjeve të tjera të rrezikshme.

Si të humbasësh në peshë nëpërmjet yndyrnave?

Hani yndyrë për t’u dobësuar

Një regjim ushqimor ku përfshihen yndyrat e shëndetshme, ju ndihmon të humbisni peshë në disa mënyra. Së pari, ato promovojnë ngopjen dhe rrjedhimisht ushqyerja do të jetë në kontrollin tuaj të plotë.

Le të marrim rastin e avokados, një frut i pasur si në fibër ashtu edhe në yndyra të shëndetshme. Sipas ekspertëve, rritja e sasisë së fibrës dhe yndyrës së shëndetshme ju mban të ngopur më gjatë se sa një regjim i pakët në yndyra, por i pasur në karbohidrate.

Studimet kanë treguar se njerëzit që hanë avokado në mëngjes, ndihen më pak të uritur gjatë ditës dhe në 6 orët e ardhshme pas mëngjesit hanë më pak ushqime të tjera. Sipas ekspertëve, ka ardhur koha që të mos kemi frikë nga yndyrat e shëndetshme, siç është vaji i ullirit apo të tjera.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF