Destinacionet që duhet të vizitoni në vitin 2016!

BhutaniBhutani

Në udhëkryq mes Indisë dhe Tibetit, Bhutani është një destinacion i rralë sepse njihet pak. Një vend i sunduar krejtësisht nga natyra ku e vetmja gjurmë njerëzore janë manastiret budiste në majë të shkëmbinjve që kanë pamje nga himalajet gjigante. Një veçanti tjetër është se ky është i vetmi vend që në vitit 2020 do të ketë një bujqësi 100% dio dhe që i kundërvihet konsumit të tepërt. Një vend për t’u vizituar nëse kerkoni të udhëtoni duke respektuar mjedisin.

BoliviaBolivia

Një vend që përzien Andet, Amazonën dhe qytetet e zhurmshme. Bolivia është Amerikan Latine ashtu siç e imagjinojmë. E mbushur me ngjyra dhe me një natyrë që të le pa frymë. Një vend që përfshin shkretëtira prej kripe, liqene blu, male vullkanike si dhe kisha të stilit barok të shprndara nëpër fshatra të vogla plot ngjyra që ende konservojnë kulturën amerikano-indiane.

Koreja e JugutKoreja e Jugut

Prijëse e inovacionit teknologjik dhe kozmetik, Koreja e Jugut nuk pushon së mahnituri. Madje është në Seul që shtëpia e modës “Chanel” prezantoi këtë viti koleksionin më të fundit “Croisière”. Përveç kryeqytetit super teknologjik mund të vizitoni edhe qytete të tjera si Pusani ku mund të shijoni peshk të freskët pasi është porti më i madh korean i specializuar në kulturën e peshkut, Haiensa me tempullin e tij mitik budist apo Gyeongju ku është krijuar mbretëria e parë Koreane e unifikuar.

Sri LankaSrilanka

Sri Lanka është shndëruar në pikën turistike më të nxhetë të Azisë. Në Mes të Oqeanit Indian, ky ishull është i mbushur me mrekulli të të gjitha llojeve: qytete antike të gëlltitura nga xhunglam plantacione çaji, plazhra me rërë të imët, kopështe me erza… Nuk është çudi që turistët të gjejnë në këtë vend një eldorado të ri për të kaluar pushimet.

KubaKuba

Që me heqjen e embargos së vënë nga SHBA-ja dhe hapjes së kufijvë të saj, Kuba po shndërohet në obsesionin e radhës së udhëtarëve. Një vend plot me ngjyra ku godinat e Havanës, Trinidadit apo Santa Klaras të rrethuara nga meale ngjyrë të gjelbërt ulliri ku sundojnë pyjet tropikale, bien mbi detitn ngjyrë blu topaz të Karaibeve. Me një trashëgimi hispaniko-kolonizuese ende prezente, vizitorët gjenden në një univers pezull në kohë. Një vend plot sharm dhe kontradikta që ia vlen të shihet.

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *