Shën Peterburgu destinacioni më i mirë kulturor

Shën Peterburgu u zgjodh si destinacioni më i mirë kulturor në vitin 2016 gjatë marrjes së çmimit të parë nga “World Travel Awards”, theksoi sot kryetari i bashkisë së ish-qytetit perandorak ruse.

”’Shën-Peterburgu ka marrë çmimin ‘Destinacioni më i mirë kulturor 2016’ nga ‘World Travel Awards’, ceremonia e të cilit do të zhvillohet të shtunën dhe të dielën në Maldive”‘, njoftoi sot një një komunikatë Bashkia.

“Qyteti i dytë i Rusisë, që ndodhet në veriperëndim, ish-kryeqyteti i carëve, u rendit para Pekinit, Londrës, Parisit, Rio de Zhaneiros, Romës, Venecias, Nju Jorkut dhe Sidneit”, theksoi Bashkia.

“Shën-Peterburgu ndodhet në këto momente në majë të popullaritetit në botë”, deklaroi Andrei Mushkarev, në krye të departamentit të turizmit në bashki.

Themeluar në vitin 1703, qyteti do të presë finalen e Kupës së Konfederatave 2017 dhe Kampionatin Botëror të Futbollit një vit më pas.

Destinacioni më me reputacion në mbarë botën për arkitekturën dhe jetën kulturore me muzeun e “Ermitage” dhe teatrin “Marinski”, Shën Peterburgu ka tërhequr më shumë se 6,5 milionë vizitorë në vitin 2015, sipas shifrave zyrtare.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *