9 faktet interesante, që nuk i keni ditur për Kleopatrën!

Ajo është një nga emrat më të famshëm të historisë së njerëzimit, me një jetë të mbushur me të papritura, dhe e njohur ndryshe për bukurinë e saj të pamohueshme. Tejet bizar është versioni i shkakut të vdekjes së Kleopatrës, i cili pretendon se Mbretëresha e Egjiptit është vetëhelmuar nga pickimi i një gjarpri kobër. Duke u kujtuar gjithmonë, si një figurë brilante e antikitetit, shumë detaje nga jeta e saj, mbeten ende nën hijen e dyshimit mes mitit dhe të vërtetës. Më poshtë, ju prezantojmë 9 fakte, të cilat nuk i keni ditur për këtë personalitet të historisë:

1. Kleopatra nuk ishte egjiptiane – origjina e saj i përkiste zonës së Maqedonisë (në Greqi).
2. Ishte produkt i një inçesti.
3. Bukuria nuk ishte arma e saj më e fortë; intelekti komunikativ, po.
4. Ka patur dorë në vrasjen e tre kushurinjve.
5. Ajo dinte si të bënte një hyrje spektakolare, kudo që shkonte.
6. Jetonte në Romë gjatë periudhës, kur Jul Çezari u vra.
7. Kleopatra dhe Mark Antoni formuan klubin privat të pijes.
8. Kleopatra mund të mos ketë vdekur nga pickimi i një gjarpri.
9. Prodhimi kinematografik i 1963, ku portretizohej jeta e saj, është një ndër filmat më të kushtueshëm deri më sot.

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *