Si të parandaloni dhe zbutni rrudhat e fytyrës? Ja një ushtrim i thjeshtë për t’u bërë në shtëpi

Ankthi dhe tensioni  lidhen me fytyrën dhe nuk është vetëm një përshtypje, por edhe shkenca e ka pranuar lidhjen e stresit me plakjen.

Stresi plak organet, indet, lëkurën. Nuk e thotë vetëm shkenca, por tashmë janë të ndërgjegjshme pjesa më e madhe e grave siç është publikuar edhe nga një kërkim i bërë nga “Allergan i Astraricerche”, në 75 për qind të rasteve që besohet që janë tensioned ato që shenjojnë në kohë fytyrën. Në krye të klasifikimit për plakjen ëhstë stresi, zakonet e këqija (pirja e duhanit dhe ekspozimi në diell) i ndjekur nga ushqimi, alkooli dhe pamjaftueshmëria e përdorimit të kozmetikëve.

 

Ndaloni dhe merrni frymë: një ushtrim bukurie

 

1) Shikoni në pasqyrë, fiksoni sytë tuaj për të rimarrë kontaktin me veten.

2) Mbyll sytë dhe të bëj disa frymëmarrje të thella, merr frymë me bark përqëndroje vëmendjen mbi ndjenjat e trupit. Pastaj, duke e nxjerrë jashtë lëreni tensionin të shkojë.

3) Kryeni një skanim të shkurtër të fytyrës: lehtëson fytyrën, sytë, faqet dhe buzët. Dhe pastaj gjuhën, dhëmbët, nofullën dhe fytin. Së fundi, ul qafën dhe shpatullat duke i rrotulluar rreth veshëve.

4) Tani bashkoni pëllëmbet e duarve tuaja dhe fërkojini me shpejtësi për 20 sekonda, pastaj mbëshettini në fytyrë dhe perceptoni ndjesinë e ngrohjes.

5) Vendos pak krem ​​në një pëllëmbë të dorës, në afërsi me njëri-tjetrin dhe lëreni të nxehet. Afrojini pëllëmbët hapur në fytyrën tuaj dhe mbaji me sytë mbyllur.

6) Aplikoni produktin mbi fytyrë dhe bëjini një masazh anti-stres me duart e hapura lart dhe poshtë si fillim në pjesën qendrore të fytyrës, faqe dhe në fund, mbi veshë.

7) Përfundo duke masazhuar pjesën e prapme të qafës, ngjitu mbi zverk, duke hapur gishtat, stimulon lëkurën duke përdorur pëllëmbët dhe gishtat.

 

 

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *