Kuroni mendjen dhe shpirtin me muzikë dhe vallëzim

Një frymë gëzimi për të ngjyrosur ditën duke filluar me ritmin e duhur është thelbësore. Kjo është e vërtetë: Kush e di sa herë na ka ndodhur të dëgjojmë një këngë në radio dhe papritmas të ndjehemi të ngarkuar pozitivisht dhe plot energji.

Muzika ka një ndikim të rëndësishëm në mendjen tonë, duke arritur nivelet e thella të pavetëdijes. Kjo është arsyeja pse kur dëgjojmë një këngë ne shpesh e shoqërojmë atë me diçka që jetojmë, me kujtime që dukeshin të harruara në mjegullat e kohës dhe që në vend të kësaj ne jemi në gjendje të rigjallërohemi me anë të muzikës. Falë magjisë së tingujve, ne mund të gjejmë entuziazëm dhe pasion, pikërisht atë që ne kemi nevojë të përballojmë ditën me dozën e duhur të energjisë.

Lidhja e ngushtë midis muzikës dhe humorit të mirë është vërtetuar shkencërisht. Një ekip hulumtuesish nga Universiteti i Karolinës së Veriut, në Shtetet e Bashkuara, përfshiu vullnetarë të cilët iu nënshtruan rezonancës magnetike gjatë dëgjimit të muzikës të llojeve të ndryshme. Rezultati? Dëgjimi i këngës së preferuar gjeneron një përgjigje pozitive nga truri, kështu që muzika dhe vallëzimi janë një terapi e vërtetë e humorit. Kthehu në të ardhmen: marrëdhënia midis këngëve që dëgjohen gjatë adoleshencës dhe fëmijërisë është e thellë sepse shkakton një gjendje emocionale të lidhur me periudhën në të cilën çdo mundësi përbënte një rrugë të hapur drejt së ardhmes. Muzika gjeneron emocion, kështu që na ndihmon të japim ritmin në ditët e zymta dhe të ngremë humorin.

Lëvizni dhe vetëm lëvizni: gjatë këngës tonë të preferuar ne e shoqërojmë dhe me lëvizje kjo gjë bën që përveçse muzika na relakson mendjen ,lëvizjet të na shërbejnë dhe për shëndetin fizik. Duke lëvizur legenin dhe shtyllën kurrizore, këmbët dhe krahët do të na ndihmojnë të rizbulojmë gëzimin dhe të shpërndajnë tensionet. Duke vallëzuar ju luftojni stresin, ulni ankthin dhe rritni emocionet pozitive.

Mbani kohën: vallëzimi ndikon pozitivisht në prodhimin e endorfineve, përmirëson koordinimin dhe lufton plakjen, duke mbajtur zemrën dhe arteriet në formë. Të lodhur ? Mos u shqetësoni, vallëzimi me muzikë do të përmirësojë performancën fizike dhe do të rrisë nivelet e energjisë: një kurë e vërtetë për mirëqenien tonë.

Hapni veshët: dëgjimi i këngëve jo vetëm që na mban në humor dhe na bën të ndihemi të lumtur, por gjithashtu stimulon kujtesën. Përsëritni fjalët, këndoni me zë të lartë me këngëtarin tuaj të preferuar kur udhëtoni kjo gjë do të na bëjë të ndihemi të qetë dhe do të na ndihmojë të gjurmojmë gjurmët duke praktikuar qarqet nervore.

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *