Dimri erdhi me të dyja “këmbët! Njihuni me parashikimi e motit!

Duket se kemi hyrë zyrtarisht në stinën e dimrit. Ndaj vjeshtës e temperaturave “bujare” duhet t’i themi mirupafshim të pakten për disa javë! Duke filluar nga nata që lamë pas, Shqipëria është përfshirë nga reshjet e shiut dhe dëborës dhe duket se situata do të përkeqësohet nga dita e martë e javës që vjen.

“Vijojnë reshjet e shiut dhe dëborës sonte gjatë natës dhe ditën e dielë në zonat Jugore; reshje më të pakta do të ketë në zonat Lindore. Zonat Qendrore dhe Veriore paraqiten me reshje të izoluara. E hëna përmireson përkohesisht kushtet e motit por mbrëmja dhe e marta ri-sjellin reshjet në territor. Temperaturat e ajrit mbeten të uleta në fundjavë dhe të hënen ndërsa rritje graduale pritet për të martën dhe ne vijim; më e ndjeshme në temperaturat minimale të cilat parashikohet të kalojne në vlera mbi ZERO,” – sqaron Meteoalb.

Burimi: Ballkanweb

Previous ArticleNext Article