Filmat më fashion që mund të shihni, nga “Great Gatsby” tek “Djalli vishet me Prada”!

Giorgio Armani nuk është ai që anulon një shfaqje minutën e fundit. E megjithatë, në fillimin e koronavirusit, kjo është pikërisht ajo që bëri stilisti i famshëm italian sezonin e kaluar në Milano, duke zgjedhur në vend të kësaj të paraqiste koleksionin e ri (dhe me të vërtetë shumë mbresëlënës) “përpara një teatri të zbrazët”. Me një numër shfaqjesh lundrimi që janë anuluar, përfshirë Chanel dhe Guçi, duket se kalendari i modës ka marrë një pushim të zgjatur. Edhe Met Gala është vënë në pritje. Por mos kini frikë! Ndërsa sytë tuaj mund të jenë “të uritur” për të parë koleksione të reja, ka shumë modë për të shijuar në të katër qoshet e ekranit tuaj: në dokumentarë dhe filma, në klasikët e kultit dhe dokumentare. Këto janë disa nga filmat tonë të preferuara.

The Great Gatsby
Përshkrimi i Scott Fitzgerald i Njëzet viteve të zhurmshme. “Më bën të trishtuar sepse nuk kam parë kurrë të tilla – këmisha të tilla të bukura më parë”. Sinqerisht Daisy me veshjet e saj prej mëndafshi të imët, kostume të çuditshme dhe veshje të zbukuruara ishte çdo gjë në atë film!

Less than zero (1987)
Romani debutues i Bret Easton Ellis u bë për ekranin e madh. Filmi gjithëpërfshirës përcakton estetikën e viteve Tetëdhjetë: kostume me gjerësi, silueta ultra-mashkullore dhe copëza xhupash me stil të përsosur, mbi të riun Robert Downey Jr dhe një menaxherin James Spader.

A SINGLE MAN (2009)
Drejtor i Tom Ford gjithmonë do të ishte i veshur mirë. Askush nuk e parashikoi sesa e mirë do të ishte, megjithëse, me një njeri të vetëm shënoi një varg nominimesh në qarkun e çmimeve të vitit 2009
Performancat e paraqitura nga Colin Firth dhe Julianne Moore kanë vulosur vendin e tij në leksikun e filmave më të mirë, por ishte nënshkrimi i rrobaqepësisë që fitoi çmimin GLAAD në panteonin e filmave fashion.

ZOOLANDER (2001)
Ah, filmi që e bëri modën të :argëtohej me veten”: Zoolander është i mirënjohur në qarqet e sezonit të shfaqjeve (dhe ato jo-stil, gjithashtu) falë një interpretimi të goditur të një jetë të pakuptimtë. Nëse nuk do të ishte aq absurd, Derek Zoolander hipnotizohet nga një mashtrues si Will Ferrell dhe bie në një komplot të rastësishëm për të vrarë kryeministrin e Malajzisë.

CRAZY RICH ASIANS (2018)
Për të gjitha raportet e mërzitshme, të mbushura nga statistikat e “oreksit” të tregut të Azisë Lindore për luks, nuk na është treguar kurrë historia aktuale. Jo përpara Crazy Rich Asians të paktën. Kjo komedi romantike përshkruan përplasjet e kulturës dhe pritjet e larta midis yjeve si Michelle Yeoh, Henry Golding dhe Gemma Chan.

THE NEON DEMON (2016)

Një vështrim qesharak jorealiste në skenën e modës së lartë të LA-së, ku modelja e dëshiruar Elle Fanning evoluon në një demigod të ndriçuar mirë në ngjitjen e karrierës së saj.
Nga kolona zanore e mrekullueshme e deri tek përdorimi i guximshëm
i ngjyrës, Neon Demoni është një ëndërr makabre që shndërrohet shumë shpejt në një makth.

THE DEVIL WEARS PRADA (2006)
The Devil Wears Prada: një film i vitit 2006 ku një vajzë e thjeshtë fillon të punojë në një revistë mode prestigjoze.
Performanca e Meryl Streep si një redaktore që mund ta kthejë “Medusën në gur” është e pakonkurueshme, madje edhe nga faqja e madhe e djaloshit fashion që ajo bazohet gjerësisht.

THE ROYAL TENENBAUMS (2001)
Royal Tenenbaums dhe Wes Anderson! Oh, dhe veshjet: të lavdishme dhe pak surrealiste!
Që nga momenti kur Luke Wilson merr një vend ngjitur Gwyneth Paltrow, ne kemi një koleksion të larmishëm të Guçi shumë kohë përpara se Alessandro Michele të krijonte “mitet” e shtëpisë së modës italiane.

COCO BEFORE CHANEL, 2009
Nëse historia e veshjeve Coco Gabrielle Chanel nuk ju kap, atëherë veshjet e Audrey Tautou – i cili luan rolin titullar në Coco Before Chanel – do e bëjë! Mes pantallonat me shtat të lartë, pantallonta e lirshme dhe rrobaqepësi androgjene, do ta gjeni veten duke shfletuar Net-a-Porter menjëherë pas kësaj, me shpresën për të përsëritur stilin e saj.

FUNNY FACE
Eshtë një film me të vërtetë i përsosur për një pasdite me shi. Fred Astaire, fotograf i modës që bie në dashuri me Audrey Hepburn! Pasi e ka bindur që të vijë në Paris për një photoshooting në revistë, Astaire ndihmon personazhin e Hepburn që të bëhet një modele e famshme, e kompletuar me një gardërobë të siguruar nga Hubert de Givenchy. “Veshjet e tij janë të vetmet në të cilat ndihem vetvetja!” tha ajo në atë kohë.

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article