KreuArt

Shtëpia e fëmijërisë së Elvis Presley-t del në ankand për 50,000 dollarë!

Shtëpia e fëmijërisë së Elvis Presley-t në Tupelo, Mississippi  e cila u la e braktisur dhe në një moment pritej të shkatërrohej  do të dalë në ankand .
Sipas ‘The Post”, kjo është shtëpia e vetme e fëmijërisë së Mbretit të Rock and Roll-it që ka dalë ndonjëherë në treg.Çmimi fillestar i ankandit do të vendoset nga 30,000 deri në 50,000 dollarë.

Shtëpia me tre dhoma gjumi, 1,260 metra katrorë, e cila dikur mbante adresën 605 Kelly Street në East Tupelo, doli për herë të parë në ankand në vitin 2020. Por pavarësisht se kishte palë të interesuara, për shkak të pandemisë së koronavirusit, ajo ishte në pamundësi për të shënuar ndonjë blerës.
“Vetë shtëpia është çmontuar dhe shkëputur me përpikëri, kështu që mund të bashkohet sërish. Është duke u ruajtur në një rimorkio”, tha për The Post Jeff Marren, pronari i Rockhurst Auctions. Kompania është vendosur të mbajë ankandin më 14 gusht në Memphis gjatë festimit të Javës së Elvisit.

“Pra, kur dikush blen shtëpinë, do të marrë të gjithë rimorkio dhe dizajnet për t’i bashkuar,” shtoi  Marren për projektin. “Kushdo që e blen mund të punësojë në fakt personin që e ka shkëputur për t’i bashkuar përsëri. Ndërkohë, shtëpia e lindjes së Presley-t në Tupelo mbetet një vend muze historik i hapur për publikun, së bashku me Graceland – shtëpinë e tij prej kohësh në Memphis, Tenesi, ku ai jetoi me prindërit  gjatë gjithë jetës së tij.
Ankandi vjen pas publikimit të filmit biografik të Baz Luhrman “Elvis”, i cili doli në kinema të premten, më 26 qershor.

Tags:

Home Art

Revista Bordo
No. 43

SHKARKO VERSIONIN PDF