Të rinjtë hidhen në lumin Osum, sfidojnë borën dhe të ftohtin

Në Berat, festa e ujit të bekuar për herë të parë pas shumë vitesh është zhvilluar nën flokët e borës. Rritet fetare të kësaj dite kanë nisur në Katedralen e Shën Dhimitrit, për të shkuar më pas drejt pedonales për të mbërritur pranë Urës së Gorisës, ku është bërë hedhja e kryqit. Djemtë e rinj në Berat kanë sfiduar rreshjet e borës dhe të ftohtin. Ata kanë hyrë në ujrat e ftohta të lumit Osum për të kapur kryqin e shenjtë, të hedhur nga At Kristaqi. Ai që nxorri nga lumi kryqin e shenjtë ishte Renato Laska, i cili mori edhe bekimin e kishës.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *