Adriano Celentano feston ditëlindjen e 79-të!

Këngëtari shumë i dashur i shqiptarëve ka festuar sot ditëlindjen e tij. 79-vjeçari konsiderohet artist shumëdimensional, pasi ka ndikuar në disa fusha, si: muzikë, kinematografi e television, në Itali por edhe më tej. Këngëtari i famshëm italian është mjaft i dashur edhe në Shqipëri, ku ka qenë edhe i ftuar. Falë karrierës së tij gati 50-vjeçare e sukseseve të tij botërore është quajtur “Elvis Presley italian”, megjithatë është një figurë dhe një ikonë e shoqërisë italiane të pasluftës. Është i vetmi këngëtar italian që ka shitur më tepër se 100 milionë albume. Celentano është gjithashtu ndër të parët që ka arritur famë botërore.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *