Danimarka, Gjermania dhe Hollanda duan të ndërtojnë një ishull që prodhon energji të gjelbërt!

Tre shtete perëndimore evropiane kanë publikuar një plan për të ndërtuar një ishull artificial në mes të Detit të Veriut, ku do të prodhohet energji nga era për 80 milionë persona.

Kjo zonë e Detit të Veriut ku do të ndërtohet ishulli ka një lartësi të ulët dhe shumë erë duke e bërë vendin ideal për këtë central elektrik të gjelbërt.

Kompanitë që kanë marrë përsipër realizimin e këtij projekti janë operatorët energjetik “Energinet.dk” në Danimarkë, “TenneT” në Gjermani dhe Hollanda.

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *