10 gjëra që ndoshta nuk i dinit për pastat makaronat

Si gatuhen shkencërisht makaronat? Është e vërtetë që Marko Polo e solli në Itali? Sa lloje ekzistojnë? dhe mbi të gjitha si të dallojmë një pastë cilësore? 10 kuriozitete “al dente”

KUSH I KA GATUAR MË PARË SPAGETIT? Spageti i parë u quajt “vermiçeli (makarona në formë krimbi)”, dhe për shekuj me radhë është diskutuar nëse ato janë shpikur nga kinezët, apo sicilianët: sot besohet se janë shpërndarë në mënyrë të pavarur, në të dy zonat gjeografike. Ajo që është e sigurt, është se ishin arabët ata që i sollën në Siçili zakonin e gatimit të makaronave të thata. Një nga dëshmitë më të hershme të shkruar mbi vermicelet e thata ushqimore daton nga një lloj “udhërrëfyes turk” arabo-sicilian në 1154 dhe një version i makaronave mund të ishte ngrënë nga grekët në shekullin e parë pas Krishtit. C .. Ishte edhe tradita romake e ngrënies së makaronave të freskëta, të tilla si lazanja, një lloj lasagne e madhe: një makaronë me miell gruri e përzier me marule, salcë me erëza dhe e skuqur në vaj ulliri.

 

DHE MAKARONA NAPOLETANE, KUR MBËRRITI? Mes 1200-ës dhe 1300-ës Gjenova prodhonte sasi të mëdha të makaronave të thata, ndërsa në Napoli kalimi i makaronave në një ushqim popullor ndodhi vetëm në fund të 1500, kur filloi të shitej në kioska përgjatë rrugëve dhe hahej me duar , e butë ose e stazhonuar me djathë. Ndërsa domatja u bashkua me spagetin vetëm në vitin 1800, kur domatja dhe borziloku dhe me pak kripë u kthyen në ushqimin e zgjedhur nga prodhuesit napoletanë për makaronat : një risi,pasi duke parë qëcpica do të fillonte të kombinonte vetëm domaten me mozzarellën në gjysmën e shekullit.

 

 

GATIMI ME KËMBË. Studiuesjai italiano-amerikane Julia della Croce tregon se deri në shekullin e nëntëmbëdhjetë prodhimi i makaronave u besohej punëtorëve këmbëzbathur që ishin në ritmin e muzikës së mandolinës: zgjati deri sa Mbreti i Napolit, Ferdinand II (1830-1859) , mendoi se do të ishte më mirë të punësonte një inxhinier për të hartuar një sistem të ri, më higjienik.

 

ARMIQTË E MAKARONAVE. Disa figura historike mendonin se makarona mund të shkaktojë sëmundje mendore. Filozofi gjerman Arthur Schopenhauer e quajti atë “fuqinë e personave të dorëhequr”, ndërkohë që partia fashiste besonte se makaronat i bënin njerëzit të relaksuar dhe të dembelë. Në vitet tridhjetë, poeti Philip Tommaso Marinetti, në Manifestin e Kuzhinës Futuriste, dëshironte një kryqëzatë të vërtetë kundër spagetit, duke akuzuar makaronat për vrasjen e fisnikëve, virilëve dhe luftëtarëve të italianëve. Ai madje propozoi heqjen që sipas mendimit të tij dhe Benito Mussolini, frymëzim për polemikat, do ta çlironte Italinë nga gruri i shtrenjtë i huaj dhe do të favorizonte industrinë italiane të orizit. Ai përfundoi me Marinetin fotografuar në restorantin Biffi në Milano, kur ai po hante një pjatë të bukur spageti (kur ai tha koherencë), e ndjekur nga pop popullor.

 

GATIM INTELIGJENT. Të presësh që të ziejë uji për të hëdhur makaronat nuk nuk është mënyra më e mençur për t’i gatuar ato. Gatimi në fakt varet vetëm nga temperatura e arritur dhe jo nga fakti se uji vlon. Kimisti Dario Bressanini propozon një metodë më shkencore të gatimit: hidhni makaronat para se uji të zjejë. “Unë u përpoqa – shkruan ai- për të hedhur makaronat dhe kripën pas 8 minutash, me ujë në 80 ° C. Pastaj vazhdova të ngrohja, me kapak, derisa të zjente dhe pastaj fika gazin.. Shtatë minuta më pas makaronat ishin gati. ”

 


SA LLOJ MAKARONASH EKZISTOJNË? Sipas disa vlerësimeve, ka 350 forma dhe lloje makaronash.

 

SI TË NJOHËSH CILËSINË E MAKARONAVE? Janë të paktë 3 parametra të cilat duhen marrë në konsideratë për një pastë cilësore. së pari është cilësia e proteinave: përmbajtja minimale duhet të jetë 10.5% (11.5% për makaronat me grurë integral).
Kur mbi etiketë ka një vlerë proteinike prej 13.5% kjo do të thotë se është një miell shumë i mirë. Elementi i dytë është vizatimi: më e mira është bërë me fije bronzi. Pastaj është temperatura e ciklit të tharjes, që nuk është në etiketë, por është një tipar i rëndësishëm, sepse varet nga karakteristikat fizike dhe ushqyese të makaronave. Shumë pastaj thonë për ujin në gatim: aq më shumë e qartë është ((përveç gëlqeres), më pak niseshte dhe proteina ka humbur brumi gjatë procesit të gatimit.

“PASTASCIUTTA” OSE PASTË E THATË?. Po mund të thuhet në të dyja mënyrat. mbiemri i thatë vjen nga fakti që makarona, ndryshe nga supa, është pa ujë. ndërsa gatimi al dente do të thotë që makarona duhet të jetë pak rezistente kur hahet, ndërkohë që makaronat al dente janë më të lehta për t’u tretur.

 

 

USHQIM PËR EKSPLORUESIT. Makarona e thatë, falë aftësisë së ruajtjes ka ndihmuar paraardhësit tanë për të njohur botën: ishte një burim kalorish dhe substancash ushqyese që mund të transportoheshin në distanca të gjata pa ndryshuar. makaronat mund të gatuhen me disa lloj vajrash e kripë, perime e zarzavate, mish ose peshk, për një vakt të këndshëm.

 


 PËRBËRËSIT. Gruri i fortë është përbërësi kryesor i makaronave. Një grurë me cilësi të mirë duhet të ketë një pjesë të niseshtesë dhe proteinës për të siguruar formimin e një brumi të mirë, si edhe garancinë për gatimin.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *