10 gjëra, që Parisi mund të krenohet me Luvrin e famshëm në botë

Nëse Luvri në Paris është muzeu më i famshëm në botë, ai mund të krenohet me shumë gjëra: Ja 10

Është një muze që krenohet me përpjekje të ndryshme të imitimit, një qendër prodhimi kulturor, por gjëja që duhet të dimë është se janë gati të përfundojnë pjesët e hyrjes

Është muzeu më i famshëm, i cituar, i fotografuar, kopjuar dhe më i vizituar në botë. Ndër gjërat që duhen parë pnë Paris, nuk mund të mungojë një vizitë në një Luvër, apo edhe një nga ekspozitat e tij të mëdha. Ju shkoni një herë dhe pastaj ktheheni,me patjetër. Nëse jeni gati të shkoni në Paris, këtu janë 10 kuriozitete rreth këtij tempulli të kulturës evropiane.

Është muzeu më i madh në botë

Me 30,000 vepra të ekspozuara, është muzeu më i madh në botë. Në pamundësi për të parë të gjitha në një ditë, nuk do të ishte e mjaftueshme për një javë të tërë. Pra, hyni me ide të qarta për atë që doni të shihni (ose nuk e shihni). Jo të gjitha sallat janë gjithmonë të hapura: në paralajmërimet e muzeut e shkruajnë me shkronja të qarta. Shumë e dobishme App Vizita ime në Luvër me gjeolokacion që ju lejon të orientoheni.

Në Francë ekzistojnë Luvër

Në vitin 2012, u përurua Louvre-Lens, një muze i degës, që gjendet në qytetin Lens në rajonin Nord-Pas de Calais, 200 km në veri të Parisit. Në një ndërtesë supermoderne, plotësisht transparente, janë ekspoziar punimet e nënës-shtëpi. Kështu që koleksioni vazhdimisht ripërtërihet dhe çdo herë është sikur të shohësh një muze të ri.

Tani është edhe Luvri Abu Dhabi

Më 11 nëntor 2017 u përurua në Emiratet Arabe, duke përfshirë Luvrin Abu Dhabi, vepër e arkitektit francez Jean Nouvel. Nën një kupolë argjendi janë ekspozuar vepra të ardhura nga Louvre dhe muze të tjerë francezë së bashku me kryeveprat e botës islame.

Nën Luvër, një qendër tregtare

Carrousel du Louvre mund të çorientojë disi udhëtarin që gabon në hyrjen e muzeut dhe gjendet në një qendër tregtare. Asgjë serioze: pas vizitës, nëse nuk shfaqeni në sipërfaqe, ka gjithashtu 11 restorante për t’u freskuar.

 

Radhët për të hyrë në Luvër kanë mbaruar

Kur u projektua në vitin 1989, Piramida e Luvrit ishte e përshtatshme për një fluks prej 4 milionë e gjysmë vizitorësh. Sot, që janë dyfishuar, strukturat e qasjes kanë qenë të përshtatshme, përfundimi i punimeve (dhe radhët e gjata) është parashikuar për fundin e vitit 2017.

Në Luvër si në filmin e Kodit të Da Vinçit

Në Luvër jaën xhiruar disa skena nga filmi Kodi I Da Vinci, kështu që ndër rrugët tematike për të vizituar muzeun është edhe ajo e  frymëzuar nga romani i Dan Broën, i cili, në gjurmët e personazheve, fton për të parë kryeveprat si Nike e Samotracia, Virgjëresha e Shkëmbinjve, Monalizën, natyrisht, edhe Dasmën e Kanës, etj.

Me biletën e Luvrit ju mund të vizitoni Museun Delacroix

Dhe anasjelltas. Apartamenti (dhe atelier) i piktorit të madh romantik Eugéne Delacroix është vendosur në qendër të lagjes Saint Germain des Prés. Restauruar në vitin 2016, Muzeu Delacroix është një oaz paqeje dhe drite në qendër të Parisit. Mos e humbisni.

Në Luvër jo vetëm art, por edhe kinema, muzikë, teatër

Kompleksi i Luvrit gjithashtu organizon çdo mbrëmje koncerte, shfaqje teatrore dhe shfaqje filmash në auditor dhe në sezonin e bukur në kopshtet e Tuileries. Në faqen e Luvrit programimii.

Të gjithë të çmendur për Monna Lisën

Për ta parë atë sot, ju duhet të shtyni turmën, por ka nga ata që portreti i Monna Lisës është varur në dhomën e tyre. Ne po flasim për Napoleonin, i cili në 1802 riemëroi Muzeun e Luvrit Napoleon dhe konvertoi të gjitha veprat e marra nga muzetë e vendeve të pushtuara. Dihet sesi përfundoi, veprat janë restauruar pjesërisht, Louvre është kthyer në Luvër.

Në Luvër deri natën vonë

Të mërkurën dhe të premtën një vizitë në Luvër mund të zgjasë deri në mbrëmje, kur muzeu mbetet i hapur deri më 21:45

 

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *