Edhe dele edhe njeri, krijohet embrioni hibrid!

 

Ka kaluar një vit që kur shkencëtarët krijuan embrionin hibrid mes derrit e njeriut, ndërsa ì në laborator u rrit një qenie hibride mes deles dhe njeriut. Pas dy vitesh përgatitje, shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë thanë se 1 në 10 mijë qeliza të embrionit janë njerëzore, ndërsa pjesa tjetër janë të deles. Embrioni u shkatërrua pas 28 ditësh, por rezultati, thonë shkencëtarët, është fantastik.

“Është një hap gjigant përpara për të mundësuar rritjen e organeve njerëzore tek kafshët dhe më pas përdorimin e tyre për transplant tek njeriu”, thonë ata.

Kjo metodë, sipas Universitetit të Kalifornisë, eleminon dy rreziqet kryesore që hasen deri më tani. Së pari, është refuzimi i organizimit të njeriut ndaj organit të transplantuar të marrë nga një kafshë dhe së dyti, mundësia që njeriu të infektohet me viruse të forta që bartin kafshët.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *