Mrekullitë e “Golden Milk”

I njohur si qumësht i artë, Golden Milk, është një pije qumështi dhe shafrani i zakonshëm që përdoret gjerësisht në mjekësinë Ayurvedic dhe tani është përhapur edhe në vendet perëndimore. Pjesa më e madhe e meritës i detyrohet shafranit, një aromë orientale me ngjyrë të verdhë ari dhe një shije jo të bezidisshme, e cila përmban një përbërës aktiv, kurkuman, e cili ka shumë veti të dobishme: antioksidantë, antiinflamatorë, pastrues dhe forcom sistemin imunitar.

Golden Milk rekomandohet sidomos për ata që vuajnë nga problemet e sistemit të qarkullimit,  por fushat e aplikimit të kësaj pije janë me të vërtetë të panumërta: le të gjejmë se cilat!

Lufton sëmundjet sezonale
Qumështi i Artë konsiderohet i dobishëm, sidomos gjatë muajve të ftohtë, për të lehtësuar çrregullimet e frymëmarrjes dhe sëmundjet sezonale, të tilla si dhimbje të fytit dhe sinusit. Veçanërisht i dobishëm në rast të kollës dhe ftohjes për shkak të cilësive të tij të forta antibakteriale dhe antivirale.

Ndihmon për të lehtësuar dhimbjen e qarkullimit
Siç u tha, ky është treguesi mbizotërues terapeutik i Qumështit të Artë, marrja e të cilit rekomandohet mbi të gjitha për të lehtësuar dhimbjen e përbashkët ose të muskujve dhe në përgjithësi çrregullimet që prekin nyjet. Kurkuma, në fakt, nuk konsiderohet vetëm si një anti-inflamator natyral efektiv, por gjithashtu një ilaç i shkëlqyeshëm për lubrifikimin e nyjeve dhe kolonës vertebrale.

Përmirëson tretjen
Edhe për sistemin tonë të tretjes Qumështi i Artë mund të jetë një ilaç i vërtetë! Në fakt, ai favorizon proceset e pastrimit të mëlçisë dhe përmirësimin e funksionit të saj , si dhe është thelbësor për tretjen dhe asimilimin e ushqimeve në mënyrë korrekte. Ai gjithashtu ka një ndikim pozitiv në shëndetin e zorrëve dhe ndihmon në parandalimin e disa çrregullimeve të tilla si ulçera, koliti dhe tretja.

Forcon sistemin imunitar
Ndër vetitë e dobishme të shafranit të Indisë, një përbërës kyç i Golden Milk është edhe curry, ka gjithashtu edhe aftësinë të stimulojë sistemin imunitar të trupit tonë. Të kesh një sistem të shëndetshëm imunitar është një kusht themelor për trupin tonë, i cili në këtë mënyrë mund të mbrojë veten në një kohë dhe mënyrë efikase nga sëmundjet, infeksionet dhe viruset.

easy dinner ideas
Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *