Tërmet i fuqishëm në Turqi; evakuohen shkollat dhe spitalet

 

Turqia është goditur sot në orën 14: 00 me orën lokale, nga një termet i fuqishëm me magnitudë 5,8 i shkallës Rihter i ngjashëm për nga forca e goditjes me termetin që ra në vendin tonë të shtunën.

Sipas institutit Gjeologjik në Stamboll, epiqendra e tërmetit ka qënë në Detin e Marmarasë me thellësi 7 km dhe goditja ishte 5.8 ballë.

Shkollat, spitalet dhe të gjitha insitucionet e tjera janë urdhëruar të avakuohen ndërsa lëundjet kanë shkaktuar panik tek qytetarët kanë zbarkuar në rrugë të frikësuar.

Previous ArticleNext Article