Tërmet me magnitudë 7.6 në Rusi; alarm për cunami në 3 shtete!

Një tërmet i fuqishëm i shkallës Rihter 7.5 ballë ka shkundur ishujt Kuril që ndodhen në lindje të Rusisë.


Tërmeti është ndjerë në Japoni dhe disa zona të tjera të Rusisë. Forca e lartë e tërmetit ka dhënë alarmin për cunami.

Qendra Kombëtare e Cunamit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është duke monitoruar situatën pasi paraqitet një rrezik real për Alaskën dhe bregun perëndimor të Amerikës (Hawaii)

Gjithashtu alarmi për cunam është dhënë edhe për Japoninë, pasi lëkundjet e forta mund të ndryshojnë nivelin e detit në brigjet e Japonisë.
Top Channel

Previous ArticleNext Article