KreuCelebrity

Greta Gerwig thyen heshtjen për mos përfshirjen në Oscars!

Greta Gerwig thyen heshtjen për mos përfshirjen në Oscars!

Regjisorja e Barbie Greta Gerwig foli për herë të parë që kur Akademia nuk e nominoi atë për çmimin e regjisë më të mirë në Oscar 2024. Në vend të saj, organizata njohu Justine Triet për Anatomy of a Fall, Martin Scorsese për Killers of the Floëer Moon, Christopher Nolan për Oppenheimer, Yorgos Lanthimos për Poor Things dhe Jonathan Glazer.

Por Greta Gerwig po zgjedh të fokusohet në gjërat pozitive, duke përfshirë nominimin e Barbie për filmin më të mirë dhe skenarin më të mirë të adaptuar për të dhe bashkëshortin Noah Baumbach. “Unë thashë: Por mora një nominim për Oscar”, kujton Gerwig, “Ajo tha: Oh, kjo është e mrekullueshme për ty!. Unë thashë: E di!”.

Greta Gerwig thyen heshtjen për mos përfshirjen në Oscars!

Megjithatë, 40-vjeçarja pranoi se mund të kishte pasur më shumë dashuri për Barbie, duke pasur parasysh se Margot Robbie gjithashtu nuk arriti të nominohej për performancën më të mirë nga një aktore në një rol kryesor. “Sigurisht që e desha për Margot”, vuri në dukje Gerëig. Por unë jam e lumtur që të gjithë jemi atje së bashku”.

Margot Robbie shprehu gjithashtu mbështetjen e saj ndaj regjisores,  “Nuk ka asnjë mënyrë të ndihesh e trishtuar kur e di se je kaq e bekuar. Natyrisht që mendoj se Greta duhet të nominohet si regjisore”, vazhdoi aktorja, “sepse ajo që ka bërë është një gjë që ndodh një herë në karrierë, një herë në jetë”.

 

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF