KreuCelebrity

Oscars 2024; “Oppenheimer” shpallet filmi më i mirë!

Oscars 2024; “Oppenheimer” shpallet filmi më i mirë!

Filmi “Oppenheimer” nga Christopher Nolan ka triumfuar duke rrëmbyer çmimin më të madh në ceremoninë e 96-të të çmimeve Oscar.

“Oppenheimer” , për njeriun që pati një rol kryesor në krijimin e bombës atomike, ka dominuar sezonin e çmimeve të këtij viti, ndërsa publiku mbush sallat e kinemave për të parë yllin e Cillian Murphy në rolin e shkencëtarit enigmatik, i cili në vitin 1945 deklaroi,  “Tani, unë jam bërë vdekja, shkatërruesi i botëve”.

Ndërkohë Cillian Murphy ka fituar çmimin Oscar për aktorin më të mirë për rolin e tij në “Oppenheimer”. Murphy portretizoi të njëjtin emër J. Robert Oppenheimer, babain e bombës atomike, në epikën e Christopher Nolan “Oppenheimer”. Ky ishte nominimi i tij i parë për çmimin Oscar, dhe tani fitorja e tij e parë.

Oscars 2024; “Oppenheimer” shpallet filmi më i mirë!

Christopher Nolan ka fituar Oscarin për regjinë më të mirë për filmin “Oppenheimer”. Nolan falënderoi kastin dhe ekipin, me një thirrje të veçantë për gruan dhe producenten e tij në film, Emma Thomas. “E pabesueshme Emma Thomas. Producente – producente e të gjithë filmave tanë dhe të gjithë fëmijëve tanë. Të dua”, tha ai, ndërsa për Akademinë u shpreh,

“Për Akademinë, thjesht për të thënë, filmat janë pak më shumë se 100 vjet të vjetër. Dua të them të jem atje 100 vjet në pikturë apo teatër – ne nuk e dimë se ku po shkon ky udhëtim i jashtëzakonshëm nga këtu, por të dish që ti mendon se jam një pjesë domethënëse e tij do të thotë bota për mua. Faleminderit shumë”.

 

 

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF