25.5 C
Tirana
E mërkurë, 27 Shtator, 2023
spot_imgspot_img

Pse Lisa Marie Presley e urrente Tom Cruise?

Lisa Marie Presley zbuloi disa vite para vdekjes së saj se nuk kishte një marrëdhënie të mirë me Tom Cruise, një nga aktorët më të lidhur me “Scientology”. Vajza e Elvis Presley-t e urrente aktorin, ose të paktën kështu tha ajo, gjithçka për shkak të fesë në të cilën ata ishin përfshirë.

Lisa Marie u bë pjesë e këtij grupi të fuqishëm kur ishte vetëm nëntë vjeçe. Ishte nëna e saj, Priscilla, e cila vendosi të bashkohej, gjoja e rekrutuar nga asistentja e John Travolta-s, Sylvia ‘Spanky’ Taylor. Scientology tashmë ishte përpjekur të rekrutonte Elvisin, por ai gjithmonë pohoi se ata e donin atë për famën dhe paratë e tij, diçka që besonte edhe vajza e tij.

Në fakt, Lisa Marie kritikoi ashpër “Scientology”në një intervistë me Tony Ortega, duke akuzuar udhëheqësin e fesë, David Miscavige, se ka përfituar nga pasuria e familjes së saj. “Në moshën 25-vjeçare, pasi mora trashëgiminë, ata filluan të më ushqenin që të isha ky person që do të dilte dhe do të merrte të gjithë të tjerët brenda”, tha Lisa Marie Presley në vitin 2014 pasi u largua nga sekti.

“Unë e urrej Tomin. E takova 20 vjet më parë. Thashë se nuk dua të jem më kurrë në një dhomë me të”. Përveç kësaj, ajo shpjegoi se si ata u përpoqën të rekrutonin familjen dhe miqtë e saj, siç ishte rasti me burrin e saj të dytë, Michael Jackson. “Por më pas ata e kuptuan se ai po merrte shumë keq shtypje,” tha Presley.

Çfarë është “Scientology”?

E themeluar në dhjetor 1953 nga shkrimtari i trillimeve shkencore L. Ron Hubbard, “Scientology” është një nga fetë më të reja, por më të njohura në botë. Besimet e “Scientologëve” nuk janë të njohura për publikun e gjerë dhe informacioni rreth fesë është shpesh kontradiktor.

E gjithë kjo kontrollohet nga autoriteti qendror i vendosur në kishën e Kalifornisë. Edhe pse idealet e saj janë sekrete, anëtarët e saj më të famshëm nuk janë, siç është rasti i Tom Cruise, një nga më aktivët.

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit