KreuBusull

Bota mban frymën; qindra të vrarë në një spital në Gazë!

Bota mban frymën; qindra të vrarë në një spital në

Bota mban frymën e saj: Lufta Izrael-Palestinë përshkallëzohet në mënyrë dramatike pasi pak orë më parë kanë mbetur të vdekur qindra njerëz në një sulm në spitalin e Gazës. Një sulm shkatërrues në një spital në Gaza vrau 500 njerëz, duke shkaktuar zemërim të furishëm në të gjithë Lindjen e Mesme dhe duke e vendosur rajonin në prag të një lufte gjithëpërfshirëse.

Bota mban frymën; qindra të vrarë në një spital në

Një shpërthim i madh ndodhi në spitalin al-Ahli në qytetin e Gazës mbrëmë, ndërsa po përdorej për të trajtuar dhe strehuar mijëra civilë që po përpiqeshin të shmangnin breshërinë e pamëshirshme të sulmeve ajrore të Izraelit.

Topi i zjarrit shkatërrues ka ndezur një lojë helmuese fajësimi midis Hamasit dhe Izraelit, me terroristët që pretendojnë se ishte rezultat i një sulmi ajror izraelit, ndërsa Izraeli fajësoi militantët e Xhihadit Islamik.

Bota mban frymën; qindra të vrarë në një spital në

Sulmi i spitalit ka ndezur zemërimin global, me Iranin, armikun e Izraelit, duke deklaruar mbrëmë se 'ka ardhur koha' që vendi dhe grupi terrorist Hezbollah i mbështetur nga Teherani të bëjnë thirrje për një 'ditë zemërimi'. Shpërthimi që u mori jetën 500 civilëve vjen vetëm disa orë para se presidenti amerikan Joe Biden të vendosë të prekë Izraelin për një bisedë diplomatike për të parandaluar që lufta me Hamasin të shndërrohet në një konflikt edhe më të madh.

Por shpërthimi e ka futur vizitën e Biden në rajon në kaos, me një takim të planifikuar që përfshinte atë, presidentin e Palestinës Mahmud Abbas dhe liderët nga Egjipti dhe Jordania të anuluar nga vendet arabe në shenjë proteste.

 

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF