KreuBusull

Historia e një dukeshe që hodhi poshtë standardet mbretërore dhe u bë një legjendë

Historia e një dukeshe që hodhi poshtë standardet mbretërore
Maria del Rosario Cayetana Fitz-James Stuart, e njohur gjerësisht si "Cayetana", mbajti 57 tituj fisnik, duke qenë fisnikja me më shumë tituj në botë.

Dukesha e 18-të e Albës, Maria del Rosario Cayetana Fitz-James Stuart, e njohur gjerësisht si "Cayetana", mbajti 57 tituj fisnik, duke qenë fisnikja me më shumë tituj në botë.

Dukesha jo vetëm që mbante shumë tituj, por ishte edhe gruaja më e pasur e Spanjës, duke grumbulluar një pasuri të vlerësuar prej rreth 3 miliardë eurosh.

Disa madje spekulojnë se personaliteti i saj magjepsës mund të ketë shërbyer si frymëzim për fustanin ikonik të dasmës së Dukeshës së Kembrixhit.

Ajo zgjodhi rolin e një gruaje bohemiane në vend të një aristokrateje tradicionale.

Historia e një dukeshe që hodhi poshtë standardet mbretërore
Ishte në qendër të vëmendjes për flokët e saj të veçantë, modën që ndiqte dhe marrëdhënien e saj me burrin më të ri në moshë.

Dukesha e Albës, Cayetana, ka lidhje të largët familjare me figura të shquara si Sir Winston Churchill dhe Diana, Princesha e Uellsit. Pavarësisht edukimit të privilegjuar që mori, Dukesha tregoi në veprën e fundit letrare se jeta e saj nuk ka qenë pa sfida dhe vështirësi.

Martesa e saj e parë dhe transformimi i imazhit të familjes.

Cayetana lidhi martesë me Luis Martínez de Irujo y Artázcoz, një aristokrat dhe djali i Dukës së Sotomayor, në një ceremoni madhështore të mbajtur në tetor të 1947-ës. Kjo ngjarje shënoi martesën e fundit të rëndësishme feudale të Spanjës dhe u cilësua si dasma më ekstravagante, me një shpenzim të vlerësuar që arrinte në 20 milionë pesos.

Historia e një dukeshe që hodhi poshtë standardet mbretërore
Dasma priti 2500 të ftuar të cilët shijuan organizimin luksoz, me shampanjë.

Në vitin 1953, pas vdekjes së babait të saj, Cayetana trashëgoi një sërë titujsh mbresëlënës, duke përfshirë 18 "konte", 14 "madhështore" dhe pesë "dukesha". Për më tepër, ajo mori përgjegjësinë për pronat e tij, veçanërisht Pallatin Liria, një perlë e vërtetë që u kishte rezistuar kohërave të trazuara, edhe pse pjesërisht ishte dëmtuar. Për rindërtimin u kujdes vetë ajo.

Duke e menaxhuar me mjeshtëri prezencën e saj mediatike, Dukesha e transformoi me sukses imazhin e familjes së saj nga një dinasti tradicionale e aristokratëve, në atë të një gruaje moderne, bohemiane në krye të një familjeje filantropësh. Në një komb ku familja mbretërore mbetej si diçka e paprekshme nga shqyrtimi i medias, Cayetana dhe klani i saj ndërhynë për t'i ofruar publikut historitë magjepsëse dhe thashethemet që ata dëshironin.

Historia e një dukeshe që hodhi poshtë standardet mbretërore
Dy martesa të tjera me skandale

Burri i saj i dytë ishte Jesus Aguirre y Ortiz de Zarate, një njeri me intelekt dhe një ish-prift që kishte shërbyer si rrëfimtar i Cayetanës. Ky bashkim, i cili u zhvillua në vitin 1978, bëri bujë të madhe në shoqërinë e lartë. Ishte një martesë që zgjoi thashethemet, pasi Aguirre ishte jo vetëm 11 vjet më i vogël se ajo, por edhe i lindur jashtë martese. Ai vdiq nga kanceri në vitin 2001.

Dukesha u takua me burrin e saj të tretë Alfonso Díez Carabantes, një nëpunës civil më shumë se dy dekada më i vogël se ajo.

Ata filluan të njiheshin pas një takimi të rastësishëm në kinema. Në vitin 2011, Cayetana u martua për herë të tretë. Ky vendim ngjalli polemika, duke u përballur me kundërshtimin e mbretit Juan Carlos dhe akuzat nga disa anëtarë të familjes se Díez donte thjesht pasurinë e saj.

Pas shumë negociatash, Díez nënshkroi një dokument zyrtar duke hequr dorë nga çdo pretendim për pasurinë e saj, duke siguruar që trashëgimia e saj do t'i kalonte gjashtë fëmijëve të saj nga martesa e parë. Cayetana tha me humor në atë kohë se pasuria e saj përbëhej nga shumë vepra arti, por ajo nuk mund të ushqehen me to. Díez u intervistua menjëherë pas dasmës së tyre, ku shfaqej Cayetana duke kërcyer energjikisht flamenko pasi kishte veshur fustanin e saj.

Ajo u gjykua për operacionet e saj plastike.

Historia e një dukeshe që hodhi poshtë standardet mbretërore
Ajo njihej gjithashtu edhe për ndërhyrjet estetike.

Në rininë e saj, njihej si një grua e bukur, por me kalimin e kohës pësoi një sërë ndryshimesh, pamja e saj u zhvillua. Ka thashetheme se buzët e saj u rritën, hunda e saj u rafinua, faqet e saj u rritën dhe rrudhat u zbutën, ndërkohë që vetullat e u ngritën.

Këto transformime kontribuan në zgjatjen e formës së fytyrës së saj dhe i dhanë gojës një pamje më të spikatur. Njëkohësisht, injeksionet e rregullta mbushëse ndikuan tek sytë.

Ajo nuk u lodh kurrë duke jetuar

Gjatë gjithë jetës së saj, ajo ruajti një dëshirë të jashtëzakonshme për të jetuar.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF