KreuCelebrity

Beteja ligjore me Angelina Jolie, Brad Pitt fiton raundin e fundit!

Beteja ligjore me Angelina Jolie, Brad Pitt fiton raundin e fundit!

Brad Pitt duket se ka fituar raundin e fundit në betejën e tij epike ligjore kundër ish partneres, yllit hollivudian Angelina Jolie, mbi vreshtin e tyre francez prej 500 milionë dollarësh. Burime për Page Six thane se 60 vjecari ka qenë në gjykatë në Kaliforni dhe në Luksemburg për Château Miraval, duke argumentuar se Jolie, 48 vjeç, i shiti aksionet e saj pa dijeninë e Pitt.

Beteja ligjore me Angelina Jolie, Brad Pitt fiton raundin e fundit!

Kjo, ne kohen kur para marteses, çifti e kishte blere pronen bashkarisht, ku Pitt zotëronte 60 për qind dhe Jolie 40 për qind. Ata u martuan në kantinën e saj në vitin 2014 dhe Pitt i dhuroi Jolie një 10 për qind shtesë si pjesë e dasmës së tyre, duke e bërë atë një vlerë 50-50 kur u ndanë në 2016.

Jolie më pas shiti aksionet e saj, por Pitt ka argumentuar se marrëveshja e saj nuk ishte e vlefshme dhe se ai duhet të mbajë ende 60 për qind të pronësisë. Një burim i afërt me rastin i tha Page Six: “Ai zotëronte 60 [për qind] dhe ajo zotëronte 40 [përqind]. Kur u martuan, ishte një bisedë ku gjithçka ishte e gjitha me trëndafila [në atë kohë]. Marrëveshja ishte që ajo të merrte 10 për qind prej tij, një marrëveshje 50/50. Ishte simbolike e partneritetit të tyre.”

Megjithatë, Pitt ka argumentuar në gjykatë se marrëveshja e çiftit për 10 përqindëshin shtesë është e pazbatueshme dhe se ai duhet të marrë përsëri përqindjen dhe të mbajë kontrollin e pronës. Gjykata e Luksemburgut ka vendosur që per momentin 10 për qind i kthehet Pitt derisa të ketë një vendim përfundimtar. “Është si ekuivalenti i ruajtjes … nuk është një vendim përfundimtar.” Burimi tha, “Për momentin, ai mban një [ndarje] 60/40”, që do të thotë, “ai ruan kontrollin e kësaj deri ndoshta një vit tjetër, ose më shumë”, ndërsa beteja ligjore nuk eshte mbyllur ende.

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF