KreuCelebrity

KËNGA MË E MIRË e vitit 2023 sipas “Variety”

KËNGA MË E MIRË e vitit 2023 sipas “Variety”
Billie Eilish ka marrë vlerësime të larta për këngën e saj "What Was I Made For?" pasi Variety e quajti këngën më të mirë të vitit 2023. Është shkruar për kolonën zanore të filmit Barbie.

Artistja 22-vjeçare e muzikës kryesoi listën e revistës, me "Not Strong Enough" të 'boygenius' dhe "First Person Shooter" të Drake që erdhën respektivisht në vendin e dytë dhe të tretë.

Gazeta e përshkroi baladën, të ëndërruar nga Billie dhe vëllai i saj Finneas, si "tema më e mirë e filmit që nga koha e tyre No Time to Die", e cila u shkrua për filmin e James Bond të vitit 2021 me të njëjtin emër.
Diku tjetër në përshkrim, melodia u lavdërua për lirikën e saj të mprehtë, me kuptim të dyfishtë.

Numri i bezdisshëm debutoi korrikun e kaluar dhe u shoqërua nga një video muzikore ku Eilish u shndërrua në një figurë bionde platini si kukull.
Në një intervistë të Apple Music me Zane Lowe, këngëtarja zbuloi se ajo dhe vëllai i saj ishin në një gjendje krijuese kur iu afruan për të kontribuar në kolonën zanore të Barbie.

KËNGA MË E MIRË e vitit 2023 sipas “Variety”
Billie vuri në dukje se ajo mendonte se bashkëpunimi për një këngë për albumin nuk kishte gjasa, sepse iu deshën muaj për të shkruar No Time To Die, fitues i Akademisë.

Regjisorja Greta Gerwig i ftoi vëllezërit e motrat shkrimtarë të këngëve të shikonin një pjesë të përafërt të filmit, ku luajti Margot Robbie si personazhi titullar dhe Ryan Gosling si Ken.

Billie tha se Gerwig dhe skenaristi Noah Baumbach e ndaluan shikimin disa herë për të shpjeguar kontekstin e skenave.

"Ajo fjalë për fjalë ishte si, "Nuk më intereson. Ju lutem, nëse jeni të frymëzuar, bëni diçka. Dhe nëse nuk jeni, kjo është mirë. Është mirë. Do të ishte ëndrra ime," tha ylli i popit. 

Tags:

variety

Bordo No.65
Dhjetor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF