KreuCelebrity

Nëna e tij u largua nga froni, Frederiku X kurorëzohet si mbreti i ri i Danimarkës

Nëna e tij u largua nga froni, Frederiku X kurorëzohet si mbreti i ri
Danimarka hyri në një epokë të re pasi mbreti Frederik X mori fronin pas largimit nga froni të nënës së tij Mbretëreshës Margrethe II .

Dorëzimi i fronit u bë në një takim kabineti në Pallatin Christiansborg në kryeqytetin Kopenhagë, kur Margrethe nënshkroi një deklaratë për abdikimin e saj, duke ia transferuar zyrtarisht kurorën Frederikut, sipas Korporatës Daneze të Transmetimeve.

Kryeministrja daneze Mette Frederiksen më pas shpalli publikisht pranimin e Mbretit, një traditë e vendosur që nga kushtetuta e 1849.

Mijëra njerëz u mblodhën në rrugët e Kopenhagen, pavarësisht motit të ftohtë, për të dëshmuar nga afër momentin historik.

83 vjeçarja ishte monarkja më jetëgjatë e Evropës dhe mbretëresha e fundit e familjeve mbretërore në botë. Ajo njoftoi se mandati i saj historik do të përfundonte pas 52 vitesh në një fjalim në natën e Vitit të Ri.

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF