KreuStil Jetese

Prestigjiozja “Corriere della sera”, artikull dedikuar Shqipërisë!

Prestigjiozja “Corriere della sera”, artikull dedikuar

Prestigjiozja “Corriere della sera” i ka dedikuar një artikull Shqipërisë ku tregon gjithçka ofron dhe do të gjejnë turistët në vendin tonë. “Shqipëria është një nga destinacionet më të njohura të udhëtimit në vitet e fundit. Plot thesare për të zbuluar. Me disa nga plazhet më të bukura në Mesdhe dhe shumë vende për t'u vizituar. Nga qytetet e UNESCO-s në vendet arkeologjike, nga deti në Tiranë, Shqipëria është një surprizë e vazhdueshme.

Larg nga destinacionet më komerciale dhe më të njohura, Shqipëria është një thesar i vendosur midis Greqisë dhe Malit të Zi. Kryeqyteti Tirana është një qytet i gjallë dhe vazhdimisht në zhvillim. Plot muze, bare dhe restorante të shkëlqyera që shërbejnë kuzhinë vendase dhe ndërkombëtare.

Prestigjiozja “Corriere della sera”, artikull dedikuar

Në veri, malet janë një parajsë për adhuruesit e ecjes dhe vende të pandotura. Jugu me plazhet, qyteti i Vlorës dhe Sarandës, parqet arkeologjike dhe qytetet historike, janë ideale për ata që e duan detin dhe nuk duan të heqin dorë nga kultura. Dhërmi, Gjipe, Jalë, Himara, Qeparo, Borsh, Lukova dhe Pulebardha janë vetëm disa nga plazhet e padiskutueshme nga Vlora në Ksamil.

Adhuruesit e historisë duhet të përfshijnë në axhendën e tyre vizitat në qytetet e Beratit dhe Gjirokastrës, si dhe në zonën arkeologjike të Butrintit. Brenda jugut, me Përmetin dhe lumin e fundit të egër të Evropës, Vjosa, dhe territori deri në kufirin me Maqedoninë e Veriut është ende kryesisht i paeksploruar dhe autentik.

Prestigjiozja “Corriere della sera”, artikull dedikuar

Korça, Kolonja, Voskopoja, Liqeni i Prespës, Pogradeci dhe Liqeni i Ohrit janë destinacione të paharrueshme për ata që duan të pushojnë dhe t'i shpëtojnë kaosit. Ata që e duan qytetin dhe argëtimin nuk duhet të mungojnë të kalojnë disa ditë në Tiranë. Kryeqyteti shqiptar është një nga destinacionet më të gjalla në Ballkan, me muze, galeri, kafene, restorante ku mund të zbuloni më të mirat e gastronomisë vendase.

Prestigjiozja “Corriere della sera”, artikull dedikuar

Megjithatë, nëse preferoni malet, veriu është vendi për ju. Nga Shkodra, me liqenin me të njëjtin emër, më i madhi në gadishullin ballkanik, duke kaluar përmes Komanit në Theth dhe Valbonë, nuk mungojnë mundësitë për të ecur dhe për të eksploruar natyrën më të egër.

Prestigjiozja “Corriere della sera”, artikull dedikuar

Edhe dashamirësit e ushqimit të mirë nuk do të zhgënjehen nga Shqipëria. Pjatat janë të shijshme dhe ngrënia në restorant është ende e lirë për ata që vijnë nga Italia.

Supa, byrekë të shijshme të mbushura, perime të mbushura, mish i pjekur në skarë, djathëra, peshk deti, liqeni dhe lumi, ëmbëlsira, pa harruar verën: Shqipëria është destinacioni ideal për ushqimorët”, thuhet në artikullin që Corriere della sera” i ka dedikuar Shqipërisë.

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF