KreuStil Jetese

Ushqime që duhen ngrënë çdo ditë për të qëndruar në formë!

Ushqime që duhen ngrënë çdo ditë për të

Ndjekja e një diete të larmishme dhe të ekuilibruar është hapi i parë për të qëndruar në formë dhe për të shmangur shtimin në peshë. Por disa ushqime i japin një avantazh shtesë dietës. Merita i takon pasurisë së mikro dhe makronutrientëve të dobishëm për funksionimin e organizmit dhe fibrave me një efekt të jashtëzakonshëm ngopës, të aftë për të ndikuar në sasinë e ushqimit të dëshiruar dhe të konsumuar.

Falë karakteristikave të tyre ushqyese, janë edhe ato që rekomandohen më shpesh nga ekspertët dhe nutricionistët. Kjo është arsyeja pse përfshirja e tyre në menu është një strategji e shkëlqyer për të shmangur shtimin në peshë, për të ngrënë më mirë dhe për të funksionuar më mirë proceset e trupit, përfshirë ato metabolike.

Perime me gjethe

Sallatat klasike, por edhe spinaqi, dhe të gjitha perimet me gjethe janë të pasura me fibra me një efekt ngopës, të cilat ulin rrezikun e të ngrënit të tepruar veçanërisht nëse konsumohet si pjata e parë e vaktit.

Ushqime që duhen ngrënë çdo ditë për të

Fruta shumëngjyrëshe

Frutat e stinës janë një aleat i shkëlqyer i dietës. Siguron një përzierje të mikronutrientëve si vitamina dhe minerale si magnezi dhe kaliumi, aleatë të qarkullimit të gjakut dhe të dobishëm për të qëndruar larg celulitit dhe mbajtjes.

Fasule & Co

Bishtajoret konsiderohen si një burim i shkëlqyer i proteinave bimore.

Ushqime që duhen ngrënë çdo ditë për të

Kos

Kosi, veçanërisht jogurti i bardhë natyral, është një burim i shkëlqyer i proteinave dhe yndyrave të mira, lëndë ushqyese thelbësore për trupin. Më pas siguron minerale të tilla si kalciumi, i cili është gjithashtu i dobishëm për sistemin nervor.

Arra

Arrat janë një nga varietetet më të studiuara të frutave të thata për efektet e tyre të dobishme në shëndet. Ato janë një burim i acideve yndyrore esenciale, që nxisin ngopjen dhe kanë një veprim antiinflamator. Ato gjithashtu ofrojnë antioksidantë, duke përfshirë

Tags:

ushqime

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF