KreuArt

Ndahet nga jeta Jorgo Papingji!

Ndahet nga jeta Jorgo Papingji!

 


Është ndarë nga jeta në moshën 82 vjeçare tekstshkruesi i njohur Jorgo Pappingji. Mjeshtri i penës mësohet se mbylli sytë përgjithmonë mbrëmjen e 21 marsit i shtruar në spital.
Papingji është emëruar me titullin “Mjeshtri i Madh”. Jorgo Papingji ka shkruar mbi 4000 këngë.

Krijimtari e Jorgo Papingjit

1980 – “Kur jemi bashkë të dy” (Luan Zhegu)
1990 – “Askush s’do ta besojë” (Anita Bitri, fitues)
1991 – “Fat dhë jetë” (Anita Bitri)

1993 – “Kur e humba një dashuri” (Manjola Nallbani, fituese)

1993 – “Rri me mua” (Mira Konçi)
1994 – “I thuaj jo” (Ardit Gjebrea)

1995 – “E doni dashurinë” (Luan Zhegu dhe Ledina Çelo)
1999 – “S’jam tribu” ( Aurela Gaçe, fituese)

1999 – “Apokalipsi” (Irma dhe Eranda Libohova)
2001 – “Jetoj” (Aurela Gaçe, fituese)
2004 – “Hëna dhe yjët dashurojnë” Luiz Ejlli)

2009 – “Në pasqyrë” (Anjeza Shahini)

2013 – “Zemërimi i një natë” (Hersiana Matmuja, fituese)

1999 – “Vetëm një fjalë” (Elsa Lila, fituese)
Këngë që morën pjesë në Festivalin Evropian i Këngës
2014 – “One Night’s Anger” (Hersiana Matmuja)
Këngë që morën pjesë në Junior Eurovision Song Contest
2012 – “Kam një këngë vetëm për ju” (i kryer nga Igzidora Gjeta)

Bordo No.64
Nëntor 2023

SHKARKO VERSIONIN PDF