KreuCelebrity

“The Sopranos” mbush 25 vjeç, seriali me numrin më të madh të çmimeve në të gjitha kohërat!

“The Sopranos” mbush 25 vjeç, seriali me numrin më

"Sopranot”mbush 25 vjeç. Në 10 janar 1999, serial i famshëm debutoi dhe revolucionarizoi historinë e televizionit. Një cerek shekulli pas episodit të parë të transmetuar nga rrjeti HBO, seriali (i cili zgjati gjithsej shtatë sezone të transmetuara në tetë vjet) u fokusua në ngjarjet e Tony Sopranos (interpretuar nga i ndjeri James Gandolfini, i cili vdiq nga një atak në zemër në moshën 51 vjeçare në vitin 2013 ndërsa ishte me pushime në Romë), bosi i mafiea italo-amerikane nga Neë Jersey, dhe familja e tij, paraardhësit italianë të të cilëve ishin me origjinë nga Avellino, mbetet më i shpërblyeri ndonjëherë, duke arritur në total rreth 87 çmime, përfshirë 5 Golden Globes dhe 21 Emmys. E jo vetem.  

“The Sopranos” mbush 25 vjeç, seriali me numrin më

Kritikët e kanë cilësuar si një ndër më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave. Episodi i fundit, i transmetuar në mbrëmjen e 10 qershorit 2007, regjistroi rreth 12 milionë shikues. Krijuar dhe prodhuar nga David Chase, përveç James Gandolfinit (djali i tij Tony ishte protagonist në filmin prequel), kasti përfshin, ndër të tjera, Lorraine Bracco në rolin e Dr. Jennifer Melfi-psikoanalistja e Tony, Edie Falco në rolin e Carmela Soprano- gruaja e bosit mafioz, Michael Imperioli, ose Christopher Moltisanti- kushëriri i Carmelës. 

“The Sopranos” mbush 25 vjeç, seriali me numrin më

 The Sopranos nuk është as komedi, as dramë. Është historia e një njeriu që mund të konsiderohet një antihero. Toni është një dyzet vjeçar i dëshpëruar, i cili hyn në terapi për t'i shpëtuar sulmeve të panikut të shkaktuara nga një nënë toksike, një punë stresuese, një familje e rëndë, dhe vështirësia e përgjithshme për të jetuar në një botë me tradita të shkatërruara. 

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF