KreuStil Jetese

Arsyeja pse nuk duhet të pini kafe në ditë të ftohta! E dinit?

Arsyeja pse nuk duhet të pini kafe në ditë të ftohta! E

Kur temperaturat ulen, një filxhan kafeje mund të duket si zgjedhja e mirë për t’u ngrohur. Por në fakt rezulton se kafja ka efekte negative, nëse pihet në të ftohtë.

Në shumicën e rasteve, ne jemi më të ngrohtë se mjedisi që na rrethon, në këtë rast ne e largojmë të ngrohtin nga trupi. Kur është ftohtë, megjithëse trupi reagon duke u dridhur, gjeneron më shumë ngrohtësi.

Arsyeja pse nuk duhet të pini kafe në ditë të ftohta! E

Pirja e një filxhani kafe, në ditë të ftohta shkakton urinim, sepse kafeina është diuretike. Dhe kjo është një mënyrë tjetër për të humbur ngrohjen, sepse lëngu është shumë më i ngrohtë se mjedisi që ju rrethon.

Edhe alkooli, ashtu si kafja, do të bëjë që enët tuaja të gjakut të zgjerohen, dhe në disa raste, po ta pini në të ftohtë ju mund të përfundoni në hipotermi..

Arsyeja pse nuk duhet të pini kafe në ditë të ftohta! E

Në vend të këtyre pini çokollatë të nxehtë, por siguroheni që të mos ketë kafeinë..

Bordo
Shtator - No.63

SHKARKO VERSIONIN PDF