KreuFashion

Eshtë 53% alkool dhe ka shije si zjarri/ Ja se si kjo pije alkoolike tronditi Kinën

Kur Costco hapi dyqanin e saj të parë në Kinë në 2019, nuk ishin vetëm pulat e fresketa dhe çantat me zbritje të Birkin që joshnin turmat e tërbuara. Një pije alkoolike, e te ndez fytin, e quajtur Kweichow Moutai gjithashtu fluturoi nëpër rafte.

Me 1,498 juanë, ose 209 dollarë për një shishe gjysmë litri, mund të mos tingëllojë si lloji i volitshëm i blerjes ne Costco – por në këtë rast, absolutisht ishte. Ky çmim përfaqësonte një zbritje mbi Moutai të shitur diku tjetër – domethënë, nëse mund te gjenit. Pija luksoze është aq e dashur në Kinë, sa u shua shpejt. Edhe në mes të një pandemie globale, Kweichow Moutai, kompania që prodhon pije alkoolike, pati një vit te mbare: aksionet e saj u rritën rreth 70% në Bursën e Shangait në vitin 2020. Kompania, e cila është pjesë e shtetit dhe një pjesë e tregtuar publikisht , është firma më e vlefshme e Kinës jashtë teknologjisë – me vlerë më shumë se katër bankat më të mëdha të vendit. Globalisht, kufiri i saj i tregut jo vetëm që ka tejkaluar të gjithë distiluesit e tjerë të alkoolit si Diageo dhe Brands Constellation, por edhe Coca-Cola, e cila kishte mbajtur gjatë kurorën si prodhuesi më i madh i pijeve në botë nga kapaku i tregut. Me vlerë 2.7 trilionë juanë, ose 421 miliardë dollarë Kweichow Moutai vlen më shumë se Toyota, Nike dhe Disney, gjithashtu.

Një nga avantazhet më të mëdha të Moutai është aftësia e tij për të mbajtur të lartë çmimin e produktit. Ai pretendon të ketë kapacitet të kufizuar pasi mund të prodhojë pije vetëm në një vend. Ngjashëm me shampanjën – e cila vjen nga rajoni eponim në Francë – Kweichow Moutai është emëruar pas Maotai, një qytet i vogël piktoresk në provincën jugperëndimore të Kinës Guizhou.

(Emri i kompanisë bazohet në një romanizim të vjetër të emrit kinez të qytetit.) Ashtu si shampanja, pija mund të quhet Moutai vetëm nëse prodhohet në atë vend specifik. Kjo është ajo ku kompania thotë se baijiu i saj – i distiluar nga meleku i thartuar dhe orizi – merr prekjen magjike.

Bordo
Gusht - No.61

SHKARKO VERSIONIN PDF