4.5 C
Tirana
E mërkurë, 29 Mars, 2023
spot_imgspot_img

Parukieri i famshëm turk në Shqipëri: Tërmeti më mori 5 njerëz të afërm!

Mbi 5.000 janë deri tani viktimat e tërmetit shkatërrimtar në Turqi e Siri, ndërsa afro 20 mijë llogariten të plagosurit.

Parukieri me origjinë turke, Sezer Erslan që punon në Tiranë, ka rrëfyer mes lotësh se familja e tij ndodhej në Dijarbakir, qytetin e prekur nga tërmeti. Fatmirësisht familjarët e tij janë mirë, por ai rrëfeu se ka humbur 5 shokë të tij nga ky tërmet.

 “Është vendlindja ime aty. Dijarbakër quhet. Aty ka ndodhur dhe krejt familjen aty e kam, aty jetojnë. Që prej mëngjesit e deri tani jam në telefon duke folur me familjen, me tezen, me dajën me nënën, me të gjithë atje, kam edhe shoqërinë, krejt kushërirat. Aty ka ndodhur te vendlindja ime dhe krejt kushërirat, mamin, babin të gjithë aty i kam. Për momentin, që në mëngjes që kam folur unë me familjen akoma vazhdon tërmeti dhe nuk ndalon asnjë moment.

 Tronditjet vazhdojnë akoma më shumë. Deri tani kanë ndodhur mbi 1500 vdekje. Kanë qenë në qytet por në kohën që është bërë kanë ikur në fshat dhe Dijarbakër tani është bosh sepse krejt kanë ikur në fshatra, aty rrinë ku janë më të sigurt se kanë shtëpi private. Si atëherë kur ndodhi në Shqipëri që nga Tirana ikëm në jug, aty është njësoj tani, sa më larg nga qyteti. Doja që të tregoj një histori tjetër. Shokët e mi ishin 5 vetë dhe kanë qenë në makinë. Në orën që ndodhi tërmeti, në 8 të mëngjesit kanë qenë në makinë 5 veta. Kanë ikur në shtëpi dhe kanë thënë që të ndalojë tërmeti e pastaj shkojmë në shtëpi. Duke pritur në makinë, pallati prishet dhe bie mbi makinë dhe 5 veta nga shoqëria jonë kanë vdekur”, rrëfeu ai për emisionin “Rudina”.

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit