4.5 C
Tirana
E mërkurë, 29 Mars, 2023
spot_imgspot_img

Biografia e Michael Jackson krijon debat: Do të lavdërojë një njeri që abuzoi me fëmijët!

Vetëm pak ditë më parë dëgjuam lajmin se nipi i Michael Jackson, Jaafar Jackson, do të luajë Mbretin e Popit në filmin e ardhshëm biografik për këngëtarin. Edhe pse filmi ‘Michael’ nuk ka ende një datë se kur do të shfaqet, ka nistur të shkaktojë polemika. Regjisori i dokumentarit “Leaving Neverland”, Dan Reed, ka ndezur fitilin në komentet e bëra për “The Guardian”.

Ky dokumentar u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Sundance në janar 2019, i disponueshëm falas në RTVE Play, dhe tregon një nga anët e supozuara më të errëta të Michael Jackson duke folur me dy fëmijë, James Safechuck dhe Ëade Robson, të cilët dyshohet se janë abuzuar për vite me radhë nga Artist amerikan.

Versioni i paraqitur në “Leaving Neverland” është vënë në pikëpyetje në shumë raste. Madje edhe dokumentarë të tjerë, si “Michael Jackson: Pursue the Truth” i Amazon Prime, i publikuar në gusht 2019, ndër të tjera, vënë në dyshim portretizimin e Mbretit të Pop-it në produksionin e Dan Reed, i cili u nominua për pesë çmime Emmy.

“Askush nuk po flet për anulimin e këtij filmi, i cili do të lavdërojë një njeri që përdhunoi fëmijët. Duket se shtypi, fansat e tij dhe shumë të moshuar që u rritën duke dashur Jackson janë të gatshëm të lënë mënjanë marrëdhënien jo të shëndetshme me fëmijët dhe të ndjekin muzikën”, deklaroi Dan Reed për filmin e ri biografik të Michael Jackson.

Përveç kësaj, regjisori i ‘Leaving Neverland’ ka dërguar një mesazh në The Guardian për ata që janë përgjegjës për filmin e ri biografik për artistin: “Unë u them krijuesve të filmit: si do ta përshkruani momentin kur Jackson, një burrë i rritur rreth të 30-tave, merr një fëmijë për dore dhe e çon në atë dhomë? Si do ta përshkruani atë që do të ndodhë më pas?”.

Dan Reed e përfundon opinionin e tij duke thënë, “Duke anashkaluar çështjen e Jackson për të fjetur me fëmijë të vegjël, po përcjellet një mesazh për miliona fëmijë të mbijetuar nga seksi. Ky mesazh është: nëse një pedofil është mjaft i pasur dhe popullor, shoqëria do të falë atë”.

easy dinner ideas

te ngjashme

Te fundit